logo proalpha 2018Systemy APS (ang. Advanced Planning and Scheduling) to nowoczesne oprogramowanie służące do planowania i tworzenia harmonogramów w produkcji. Zadaniem systemu jest w jak najkrótszym czasie stworzenie harmonogramu produkcji dla całej gamy produktów z uwzględnieniem wielu procesów zachodzących w firmie oraz stanów magazynowych surowców i zasobów potrzebnych do ich wyprodukowania. Dzięki swojej naturze doskonale wpasowuje się on w przestrzeń pomiędzy oprogramowanie ERP, a działania odbywające się bezpośrednio na hali produkcyjnej. Z drugiej strony świetnie uzupełnia systemy MES dając natychmiastowe informacje o bieżących planach produkcyjnych.
 

 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Do czego służą systemy klasy APS - Advanced Planning and Scheduling?
 
Oprogramowanie do zarządzania harmonogramami produkcji służy do:
 
Przejrzystej wizualizacji bieżącego harmonogramu produkcyjnego. Oprogramowanie całkowicie automatycznie lub w sposób ręczny umożliwia tworzenie zaawansowanych planów produkcyjnych w oparciu o obecne zasoby, zależności wykonywające z procesów technologicznych, wszelkie ograniczenia związane z zajętością linii produkcyjnych i innymi zleceniami, czy dostępności surowców u dostawców. Cały harmonogram może być wizualizowany w postaci wykresu Gantta, który będzie najważniejszym narzędziem w ręku Twojego planisty.

Śledzenia w czasie rzeczywistym produkcji elementów o zmiennym harmonogramie. Dzięki integracji z rozwiązaniami typu SCADA i MES można śledzić realizację wszystkich zleceń produkcyjnych na bieżąco, w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem zależności typu plan kontra wykonanie.

Tworzenie raportów produkcyjnych i optymalizacja procesów na podstawie wniosków z nich wyciągniętych. Dobre oprogramowanie tej klasy umożliwia tworzenie zaawansowanych raportów, analiz i prognoz na podstawie których menadżerowie mogą wyciągać odpowiednie wnioski i podejmować słuszne decyzje. W oparciu o dane z analiz i raportów można ulepszać wewnętrzne procesy biznesowe. Przykładowy raport z systemu pozwoli na zdefiniowanie wąskich gardeł w procesie produkcyjnym i zaproponuje możliwe rozwiązania tego problemu.
Dlaczego warto wdrożyć system klasy APS?
Wdrożenie oprogramowania APS pozwala przedsiębiorstwu uzyskać szybki zwrot inwestycji dzięki dużej ilości wartości dodanych, takich jak:
  • Przyśpieszenie procesu planowania.
  • Automatyczne wprowadzanie zmian w harmonogramie w odpowiedzi na zmienne warunki.
  • Znaczne zmniejszenie kosztów produkcji – lean manufacturing.
  • Zdecydowane zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego.
  • Poprawa ogólnej dyscypliny i organizacji pracy w firmie.
  • Zwiększenie terminowości realizacji zamówień.
  • Ułatwienie pracy dla działu zakupów – notyfikacje o zapotrzebowaniu.
System ERP z modułem APS alternatywą
 
Alternatywą dla zakupu samodzielnego systemu APS i realizacji projektu integracji z aplikacjami eksploatowanymi w przedsiębiorstwie, są systemy klasy ERP z wbudowanym modułem APS. To doskonałe rozwiązanie dla średniej wielkości zakładów produkcyjnych, które stawiają sobie jako cel usprawnienie procesów planowania i harmonogramowania produkcji. Architektura takiego rozwiązania eliminuje m.in. koszty integracji APS i ERP, utrzymania wielu interfejsów i baz danych, błędów wynikających z przepływu danych pomiędzy aplikacjami i ostatecznie współpracy z wieloma dostawcami rozwiązań IT.
 
Warto w tym miejscu nadmienić, że moduł APS, w oferowanym przez nas systemie proALPHA ERP, w czasie rzeczywistym pozwala bezbłędnie określić między innymi możliwy termin dostawy, optymalną kolejność zleceń i operacji, a także zoptymalizować gospodarkę materiałową i wielkość stanów magazynowych. Ważnym elementem jest również reagowanie na wszelkiego typu zmiany, które zachodzą w firmie (np. opóźnienia w dostawie materiałów, awaria maszyn czy postęp na produkcji). Dane rejestrowane w systemie ERP wpływają natychmiast na plan produkcyji, dzięki modułowi APS system na nowo rozplanuje zlecenia z uwzględnieniem wprowadzonych zmian.
 
proALPHA ERP posiada wbudowane narzędzie CTP (Capable to promise), które umożliwia symulację zaplanowania zlecenia tymczasowego na podstawie zamówienia klienta lub zapytania ofertowego. Wstępne planowanie odbywa się z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń oraz z możliwością rozwinięcia podzespołów prefabrykowanych, a efektem jest wygenerowanie zlecenia tymczasowego, które rezerwuje zasoby pod dane zamówienie.
 
Ponadto istnieje możliwość sprawdzenia terminu realizacji z uwzględnieniem przeciążeń na zasobach oraz materiałach, na przykład konieczność nabycia materiałów od innego dostawcy z krótszym terminem, ale z wyższą ceną. Dla każdego rodzaju zasobu można ustalić takie przeciążenia i termin dostawy, które system zawsze będzie je uwzględniał. Inną, bardzo przydatną funkcją CTP, jest możliwość określenia maksymalnej ilości, jaka jest możliwa do wyprodukowania dla konkretnej daty, również z opcją przeciążenia zasobów.
 
Dzięki funkcjonalności APS w systemie ERP przedsiębiorstwo zyskuje w pełni elastyczny i globalny plan produkcji, który odzwierciedla stan rzeczywisty zasobów i wpływa na usunięcie wąskich gardeł. Podsumowując, jeżeli zależy Ci na zwiększeniu obrotów przedsiębiorstwa przy jednoczesnym niewielkim wkładzie finansowym, doskonałym wyborem będzie wdrożenie rozwiązania klasy ERP z modułem APS.
 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Sage | Enterprise Management – korzyści biznesowe i oszczędności w firmach produkcyjnych

Wdrożenie nowoczesnego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem ma pozytywny wpływ na całą organizację. Jak obliczyła firma badawcza…

Najważniejsze trendy w ECM na 2019

W 2020 roku na świecie będzie 45 zetabajtów danych, jak podają eksperci Cloud Technologies, dlatego wydatki firm na ich przetwarzanie drastycznie…

OSM w Piątnicy – kompleksowe wdrożenie ERP w branży spożywczej

Sektor spożywczy oczekuje od systemów ERP przede wszystkim zaspokojenia potrzeb w zakresie rozliczania i optymalizacji produkcji, a także…

Rozwiązanie IFS Customer Engagement wybrane przez Baxi Heating

Baxi Heating Ltd decyduje się na wielokanałowe centrum obsługi klienta firmy IFS, które stanowi opartą na chmurze platformę dla telefonii i…

Włoska firma obuwnicza Finest Shoes wybrała system ERP Infor M3 Fashion

Finest Shoes, włoski producent obuwia i właściciel marki Atlantic Stars wybrał aplikację ERP Infor M3 Fashion w wersji Infor Accelerator for…

Długotrwała współpraca liderów – Kelvion stawia na system TETA ERP

Firma Kelvion Machine Cooling Sp. z o. o., oferująca jeden z największych portfeli produktowych w dziedzinie wymienników ciepła w Polsce, od 20…

Previous Next Play Pause

enova365 490x120 2

Katalog Rozwiązań IT

Back to top