loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
IFS: POLECAMY
POLECAMY
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

Bo do tanga trzeba dwojga: CRM i ERP. Z tej integracji płyną same korzyści

DSR

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści. Na połączeniu oprogramowania najbardziej skorzystają producenci z sektora spożywczego. Braną ta charakteryzuje się niewielkimi marżami, więc zwiększanie udziału w rynku przez obniżanie cen nie wchodzi w grę. W takiej sytuacją firmy muszą włożyć sporo energii w utrzymanie intratnych relacji biznesowych, a fuzja systemów ERP i CRM może okazać się dla nich zbawienna.

CZYTAJ WIĘCEJ

System ERP dla Bydgoskich Zakładów Mięsnych

 Bydgoskie Zakłady Mięsne wdrażają system ERP Xpertis. Kontrakt realizuje spółka JWK-Soft - partner Macrologic S.A. Projekt prowadzony jest w obszarach produkcji, finansów i logistyki.


JWK rozpoczęło wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie w nowo powstałej spółce Bydgoskie Zakłady Mięsne Sp. z o.o.. BZM jest uruchamiana na bazie infrastruktury Zakładów Byd-Meat (ich częścią produkcyjną była spółka Kujawy), które upadły latem 2008 roku. Jak pisała Gazeta w Bydgoszczy - 31.03.09 - zakłady zaczynają produkcję od starych, sprawdzonych recepturach i planują wprowadzać nowe wyroby wraz z rozwojem sprzedaży.

W spółce BZM prowadzone jest kompleksowe wdrożenie systemu ERP. Obejmuje no kilkadziesiąt stanowisk terminalowych na linii produkcyjnej. System zapewni przetwarzanie danych ze wszystkich etapów cyklu produkcyjnego od przyjęcia surowca a następnie z linii produkcyjnej począwszy od stanowisk rozbioru mięsa. Oprogramowanie będzie zbierać informacje o przepływie produkcji m.in. z rozbieralni, grillowi, peklowni, nadziewarni. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, system będzie śledził historię wyrobu na każdym etapie jego produkcji. W zależności od surowca śledzone będą partie towaru lub sztuki. Wdrożenie zostanie zakończone pod koniec czerwca po podłączeniu do oprogramowania Xpertis systemu wagowego.

Źródło: www.macrologic.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top