loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
IFS: POLECAMY
POLECAMY
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

Bo do tanga trzeba dwojga: CRM i ERP. Z tej integracji płyną same korzyści

DSR

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści. Na połączeniu oprogramowania najbardziej skorzystają producenci z sektora spożywczego. Braną ta charakteryzuje się niewielkimi marżami, więc zwiększanie udziału w rynku przez obniżanie cen nie wchodzi w grę. W takiej sytuacją firmy muszą włożyć sporo energii w utrzymanie intratnych relacji biznesowych, a fuzja systemów ERP i CRM może okazać się dla nich zbawienna.

CZYTAJ WIĘCEJ

Xpertis - systemy ERPSystem ERP w ZM Dębica

 Zakłady Mięsne w Dębicy wdrażają system ERP Xpertis. Kontrakt realizuje spółka Virgo z Kalisza - partner Macrologic S.A. Projekt prowadzony jest w obszarach produkcji, finansów, logistyki i sprzedaży. ZM w Dębicy są częścią Wielkopolskiej Wytwórni Żywności „PROFI”


Zakłady w Dębicy specjalizują się w produkcji wędlin i dań gotowych pod marką PROFI. WWŻ „PROFI” po zakupie zakładów w Dębicy dostosowuje produkcję do swoich standardów. Jednym z elementów procesu jest wprowadzenie systemu ERP. Szczególnie duży nacisk we wdrożeniu jest położony na automatyzację procesów i kontrolę kosztów. Z tego względu najważniejszym elementem projektu jest obszar produkcji. WWŻ Profi rozwijając produkcję w Dębicy stawia na dobre planowanie i szczegółową kontrolę zachodzącego procesu produkcyjnego.

U klienta spotkaliśmy się z dużym rozproszeniem informacji, wielokrotnie wprowadzane te same informacje w różnych działach mogły powodować nie tylko błędy wynikające z czynnika ludzkiego, ale również podnosiły zdecydowanie koszt otrzymywanej informacji – twierdzi Karol Krawczyk szef projektu Virgo.

Nowy system zapewnia przetwarzanie danych ze wszystkich etapów cyklu produkcyjnego od przyjęcia surowca a następnie z linii produkcyjnej począwszy od stanowisk rozbioru mięsa, aż po dostarczenie Klientowi wyrobu gotowego Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, system prowadzi historię wyrobu na każdym etapie jego produkcji.

Oprogramowanie wdrożone przez producentów mięsa i wędlin musi oferować funkcje pozwalające spełnić wymogi prawne związane z identyfikacją pochodzenia produktów. Pod tym względem branża mięsna jest bardzo rygorystyczna. Ze względu na stopień zaawansowania produkcji i łańcucha dostaw zakłady mięsne są szczególnie zainteresowane narzędziami informatycznymi, które automatyzują procesy biznesowe. – mówi Karol Krawczyk

Każdy z etapów procesu produkcyjnego w inny sposób odziaływuje na koszty wytworzenia wyrobu i wymaga specyficznych kalkulacji i analizy danych. System ERP udostępnia najważniejsze informacje o stanach zaawansowania poszczególnych zleceń produkcyjnych, stanach surowcowych i towarowych, rezerwacjach ,zamówieniach od Klientów. Umożliwia przeprowadzanie kalkulacji wstępnych i wynikowych pojedynczych zleceń produkcyjnych. Generowane informacje posłużą do prawidłowej oceny stanu przedsiębiorstwa. Pozwalą na szybką analizę zaistniałych czynników i skuteczne planowanie produkcji. W celu usprawnienia i przyspieszenia pracy system połączono z wagami.

Rozwiązanie wdrażane w Dębicy spełnia wszystkie wymogi norm HACCP i przestrzega norm unijnych ( takich jak np. 178/2002 –traceability). W celu usprawnienie wymiany danych z centralą PROFI wprowadzono replikację on-line niektórych danych tj.:rejestr kontrahentów czy dokumentów .

Źródło: www.macrologic.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top