loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Xpertis - systemy ERPSystem ERP w ZM Dębica

 Zakłady Mięsne w Dębicy wdrażają system ERP Xpertis. Kontrakt realizuje spółka Virgo z Kalisza - partner Macrologic S.A. Projekt prowadzony jest w obszarach produkcji, finansów, logistyki i sprzedaży. ZM w Dębicy są częścią Wielkopolskiej Wytwórni Żywności „PROFI”


Zakłady w Dębicy specjalizują się w produkcji wędlin i dań gotowych pod marką PROFI. WWŻ „PROFI” po zakupie zakładów w Dębicy dostosowuje produkcję do swoich standardów. Jednym z elementów procesu jest wprowadzenie systemu ERP. Szczególnie duży nacisk we wdrożeniu jest położony na automatyzację procesów i kontrolę kosztów. Z tego względu najważniejszym elementem projektu jest obszar produkcji. WWŻ Profi rozwijając produkcję w Dębicy stawia na dobre planowanie i szczegółową kontrolę zachodzącego procesu produkcyjnego.

U klienta spotkaliśmy się z dużym rozproszeniem informacji, wielokrotnie wprowadzane te same informacje w różnych działach mogły powodować nie tylko błędy wynikające z czynnika ludzkiego, ale również podnosiły zdecydowanie koszt otrzymywanej informacji – twierdzi Karol Krawczyk szef projektu Virgo.

Nowy system zapewnia przetwarzanie danych ze wszystkich etapów cyklu produkcyjnego od przyjęcia surowca a następnie z linii produkcyjnej począwszy od stanowisk rozbioru mięsa, aż po dostarczenie Klientowi wyrobu gotowego Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, system prowadzi historię wyrobu na każdym etapie jego produkcji.

Oprogramowanie wdrożone przez producentów mięsa i wędlin musi oferować funkcje pozwalające spełnić wymogi prawne związane z identyfikacją pochodzenia produktów. Pod tym względem branża mięsna jest bardzo rygorystyczna. Ze względu na stopień zaawansowania produkcji i łańcucha dostaw zakłady mięsne są szczególnie zainteresowane narzędziami informatycznymi, które automatyzują procesy biznesowe. – mówi Karol Krawczyk

Każdy z etapów procesu produkcyjnego w inny sposób odziaływuje na koszty wytworzenia wyrobu i wymaga specyficznych kalkulacji i analizy danych. System ERP udostępnia najważniejsze informacje o stanach zaawansowania poszczególnych zleceń produkcyjnych, stanach surowcowych i towarowych, rezerwacjach ,zamówieniach od Klientów. Umożliwia przeprowadzanie kalkulacji wstępnych i wynikowych pojedynczych zleceń produkcyjnych. Generowane informacje posłużą do prawidłowej oceny stanu przedsiębiorstwa. Pozwalą na szybką analizę zaistniałych czynników i skuteczne planowanie produkcji. W celu usprawnienia i przyspieszenia pracy system połączono z wagami.

Rozwiązanie wdrażane w Dębicy spełnia wszystkie wymogi norm HACCP i przestrzega norm unijnych ( takich jak np. 178/2002 –traceability). W celu usprawnienie wymiany danych z centralą PROFI wprowadzono replikację on-line niektórych danych tj.:rejestr kontrahentów czy dokumentów .

Źródło: www.macrologic.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top