loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
23 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 57 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 565 funkcjonalności.

KLIKNIJ I POBIERZ

PARTNERZY RAPORTU ERP 2022

RAPORT CRM, przygotowywany przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

Apriso wprowadza system IT nowej generacji

FlexNet 9.3, najnowsza wersja systemu do zarządzania produkcją - to odpowiedź na zmiany tak w światowej jak i w polskiej gospodarce. Przekształcamy się w „produkcyjne zagłębie” Europy, firmy produkują coraz więcej i muszą szybciej reagować na nowe trendy w gospodarce. Tymczasem popularne w Polsce systemy ERP, które początkowo także miały na celu zwiększyć elastyczność przedsiębiorstw – już przestają dawać ten komfort.

Rozwiązaniem są systemy klasy MES - mówi Dariusz Kudzia, prezes polskiego oddziału Apriso, amerykańskiej firmy informatycznej, do której należy krakowskie centrum R&D.

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) z definicji służą do planowania produkcji, a nie do zarządzania w czasie rzeczywistym lub harmonogramowania. Dostosowanie produkcji, często bardzo złożonej, do szybko zmieniających się warunków współczesnej konsumpcyjnej gospodarki – to jest prawdziwe wyzwanie. Coraz częściej zdarza się, że podaż towaru nie nadąża za aktualnym popytem. Fabryki muszą więc nie tylko podnosić kilkukrotnie wydajność, by zaspokoić potrzeby rynkowe, ale też błyskawicznie reagować na zmiany koniunktury. Tu potrzebny jest system, który umożliwi sterowanie produkcją w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Dariusz Kudzia, prezes polskiego oddziału Apriso.

- Problem szybkiego dostosowania podaży do aktualnego popytu dokucza jednak nie tylko firmom z naszego kraju. Zespół polskich informatyków wdraża system FlexNet m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Da się łatwo zauważyć, że firmy produkcyjne, nawet te, które od lat korzystają z ERP, często nie potrafią nadążyć za nowymi trendami. Najwyższy czas, by temu zaradzić – dodaje Waldemar Nowak, project manager Apriso odpowiedzialny za rozwój systemu FlexNet.

Do prac nad system klasy MES (Manufacturing Execution System) polscy informatycy zostali zaproszeni w 2000 r., gdy firma Apriso otworzyła w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe. Wraz z jego rozbudową (dziś w centrum pracuje ok. 65 osób) wkład polskich informatyków w międzynarodowy projekt był coraz większy. – 70 proc. najnowszej wersji FlexNet 9.3 to nasza praca – dodaje Waldemar Nowak.

FlexNet (w nowej wersji z rozbudowanym modułem kontroli jakości) „widzi” i steruje w czasie rzeczywistym wszystkimi zasobami produkcyjnymi – maszynami, narzędziami a także personelem. System w pełni kontroluje: kto, co, kiedy, a także przy pomocy jakiego sprzętu i na jakie zamówienie produkował, łącząc zarządzanie jakością i kontrolę wydajności pracy. – Stworzenie takiego systemu - to był strzał w dziesiątkę – dodaje Dariusz Kudzia.

Na przysłowiową „informacyjną dziurę” między halą produkcyjną a systemem ERP narzeka ponad 52 proc. firm produkcyjnych, które już mają system ERP – wynika z najnowszych badań Aberdeen Group, międzynarodowego ośrodka analizującego rynki zaawansowanych technologii. Aberdeen Group prognozuje dwukrotny wzrost popytu na systemy MES w ciągu 2 lat. Tylko w USA ta liczba wzrośnie z 35 proc. do 72 proc. W Polsce ta dynamika powinna osiągnąć podobny poziom.

Apriso kończy właśnie rozbudowę systemu FlexNet w fabryce British American Tobacco w Augustowie. Po przeniesieniu produkcji z Belgii i Anglii przekształca się ona w strategiczne centrum koncernu. – FlexNet, skracając czas produkcji jednej serii z kilku dni do kilku godzin, umożliwi zwiększenie produkcji papierosów z obecnych 12 miliardów do ponad 30 miliardów sztuk rocznie, a gatunków ze 100 do 600 w najbliższych 2 latach – mówi Maciej Radecki, Kierownik IT w British-American Tobacco.

Źródło: Apriso

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top

0 - Błąd: 0

0

OOM command not allowed when used memory > 'maxmemory'.

The Page you are looking for doesn't exist or an other error occurred.
Go back, or head over to the home page to choose a new direction.