loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
IFS: POLECAMY
POLECAMY
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

Bo do tanga trzeba dwojga: CRM i ERP. Z tej integracji płyną same korzyści

DSR

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści. Na połączeniu oprogramowania najbardziej skorzystają producenci z sektora spożywczego. Braną ta charakteryzuje się niewielkimi marżami, więc zwiększanie udziału w rynku przez obniżanie cen nie wchodzi w grę. W takiej sytuacją firmy muszą włożyć sporo energii w utrzymanie intratnych relacji biznesowych, a fuzja systemów ERP i CRM może okazać się dla nich zbawienna.

CZYTAJ WIĘCEJ

Lokomotywa polskiej przedsiębiorczości

Niemal dwie trzecie wydatków w IT w ubiegłych dwóch latach miało miejsce w sektorze MSP - twierdzi IDC Polska. Szczególnie szybko rośnie liczba średnich, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, które chcąc poprawić swoją konkurencyjność nie szczędzą środków na inwestycje w systemy wspomagające zarządzanie.


- Spośród ośmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej objętych badaniami IDC, Polska może pochwalić się największą liczbą małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pół miliona średnich firm produkcyjnych wydaje na nowoczesne rozwiązania informatyczne dwa razy więcej niż półtora miliona firm działających w segmencie sprzedaży hurtowej – mówi Jarosław Smulski, analityk polskiego oddziału firmy badawczej IDC. Badania użytkowników końcowych prowadzone przez IDC Polska wskazują, że w firmach należących do sektora MSP brakuje wielu aplikacji, uważanych już za standard w dużych przedsiębiorstwach. Dlatego małe i średnie przedsiębiorstwa starają się osiągnąć zbliżony poziom rozwoju informatycznego mocno inwestując w IT.

Rynek przedsiębiorstw średniej wielkości tj. zatrudniających od 50 do 250 pracowników, cieszy się rosnącym zainteresowaniem producentów i dostawców oprogramowania wspomagającego zarządzanie. Inwestycja w zintegrowany system coraz częściej staje się warunkiem przetrwania na rynku krajowym i unijnym oraz niezbędnym czynnikiem utrzymania konkurencyjności dla firm eksportujących swoje produkty i usługi poza UE.

Wśród systemów dla średnich firm przewagę zyskują rozwiązania bazujące na znajomości procesów odbiorcy usługi (rozwiązania branżowe) oraz systemy wydajne i otwarte, sprawnie zarządzające strukturą przedsiębiorstwa. Rozwijane przez nas produkty SPRINT stanowią wstępnie skonfigurowany system SAP dostosowany do potrzeb konkretnych branż – mówi Krzysztof Justynowicz, Dyrektor Handlowy firmy 7milowy, wyróżnionej przez SAP Polska za największą sprzedaż licencji oprogramowania SAP w sektorze MSP w 2005 roku.

Systemy prekonfigurowane są przeznaczone dla dynamicznie rozwijających się firm średniej wielkości. Takie oprogramowanie pozwala uporządkować procesy biznesowe w firmie od zarządzania produkcją, poprzez logistykę i sprzedaż, po kontroling i księgowość. Istotną zaletą systemu prekonfigurowanego jest możliwość skorzystania z tzw. „najlepszych praktyk biznesowych”, czyli rozwiązań funkcjonujących u najbardziej znanych przedsiębiorstw z danej branży. Wdrożenie oprogramowania wspomagającego zarządzanie daje możliwość wzmocnienia dynamiki rozwoju firmy i osiągnięcia sporych oszczędności.

System zarządzania jest narzędziem, bez którego wielu firmom trudno się obejść – twierdzi Kurt Montgomery, Prezes Zarządu 7milowy sp. z o.o. Rozważając wdrożenie warto jednak traktować je nie tylko jako proces informatyzacji firmy, ale jako projekt biznesowy służący poprawie zarządzania. Korzyści z posiadania systemu zależą od determinacji samej firmy. Te najczęściej wymieniane przez klientów odnoszą się do poprawy jakości prognozowania, redukcji i optymalizacji wykorzystania zapasów średnio od 10% - 30% oraz do poprawy wydajności pracy ludzi i maszyn związanej z odpowiednim planowaniem produkcji. Skutkiem zmian jest wzrost efektywności firmy i poprawa wskaźnika satysfakcji klienta, mierzonego realizacją przyrzeczonych terminów dostaw.

Inwestycje w systemy wspomagające zarządzanie ułatwiają przystępne formy finansowania – od wsparcia banku, poprzez leasing, aż po środki unijne. Firmy wdrożeniowe najczęściej oferują preferencyjne warunki pozyskania kredytu, umożliwiającego sfinansowanie 100% wartości inwestycji (koszty usług wdrożeniowych, licencji, serwerów). Inną opcją finansowania wdrożenia jest leasing, który dotyczy przede wszystkim platformy sprzętowej (serwerów), stanowiących zwykle 20-25% wartości całej inwestycji. Zaletą leasingu są korzyści podatkowe (raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu).

Coraz więcej firm korzysta również z funduszy unijnych. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, UE finansuje projekty rozwojowe, do których zaliczają się inwestycje w systemy zarządzania (ERP). Sfinansować można zarówno usługi wdrożeniowe, jak i zakup licencji oraz sprzętu. Aby starać się o środki unijne, trzeba zdecydować się na innowacyjne i prorozwojowe rozwiązanie ERP oraz wybrać firmę wdrożeniową. Jeśli staramy się o środki z działania 2.1 SPO WKP, firma wdrożeniowa musi mieć odpowiednią akredytację UE. Następnie należy przygotować wniosek zgodnie z formalnymi wymogami Unii Europejskiej.

Firma badawcza IDC przewiduje, że w najbliższych latach dynamika wydatków na technologie IT w sektorze MSP będzie większa od średniej dla wszystkich przedsiębiorstw. IDC szacuje, że taki trend będzie się utrzymywał w kolejnych latach i sektor ten ma szansę stać się jedną z lokomotyw rozwoju polskiej informatyki.

Źródło: www.wirtualnemedia.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top