Rośnie regionalny rynek IT

Wydatki na inwestycje IT w Europie Środkowo-Wschodniej będą w latach 2015-2018 rosnąć w tempie 3 proc. rocznie - wynika z analizy firmy IDC. Zwykle nakłady na IT rosną dwukrotnie szybciej niż PKB, jednak zmiany na rynku (spadek udziału sprzętu, migracja z PC na tablety i smartfony, przenoszenie usług do chmury) osłabiły ten trend.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Zwykle rynki IT rosną w tempie dwukrotnie wyższym od tempa wzrostu PKB. Ostatnio jednak ta praktyczna reguła się nie sprawdza. Według oszacowań państwa Europy Środkowo-Wschodniej będą się w kolejnych latach rozwijać w tempie ok. 2-3,5 proc. rocznie. Z kolei wydatki na IT w tym roku i kolejnych trzech osiągną roczne wzrosty wartości na poziomie trzech procent, czyli porównywalne z PKB lub nieco wyższe.

Czy świadczy to o problemach z inwestycjami IT? Zdaniem analityków z IDC niekoniecznie. Na obniżenie tempa w dużej mierze wpływa segment sprzętu ze względu na spadki cen i migrację z komputerów PC na tablety i smartfony oraz mniejsze zapotrzebowanie na urządzenia informatyczne ze względu na przenoszenie przez sektor komercyjny części usług IT do chmury. Wszystkie te czynniki wychłodziły segment harware’u i obniżyły jego wartość. W naszym regionie Europy w latach 2013-2018 wzrosty nakładów na sprzęt wyniosą zaledwie 1 proc. rocznie.

Znacznie lepiej prezentuje się segment oprogramowania i usług IT - to średnie roczne tempo w regionie wyniesie 4,5 proc. To co prawda jeszcze nie dubluje przewidywanych wzrostów PKB, ale już świadczy o przenoszeniu środka ciężkości na usługi i software - zgodnie ze współczesnymi wymaganiami rynku i biznesu.

Przykładowo, w przemyśle, dobrze wyposażonym sprzętowo i z wdrożonymi systemami wspomagającymi zarządzanie, obserwuje się nowych rozwiązań podnoszących efektywność. A to oznacza zwrot ku m.in. systemom zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania procesami i ich integracją z systemami back-office oraz aplikacjami magazynowymi i zarządzania relacjami z klientami.

W segmencie sprzedaży detalicznej i hurtowej coraz częściej stawia się na rozwiązania mające sprostać oczekiwaniom klientów oraz integrujące systemy hurtownie z systemami sprzedawców detalicznych. Nowe rozwiązania muszą sprostać wymaganiom wielokanałowej komunikacji, pozwalać na analizy postaw konsumentów czy planowanie cen produktów. Popyt generuję też rozwiązania sprzedaży i płatności online.

W przypadku usług medycznych w dużym stopniu o inwestycjach w IT decydują regulacje i wprowadzanie nowych standardów. To oznacza rozwiązania skoncentrowane na jakości opieki i monitoringu pacjentów, raportowaniu działań medycznych i finansowych. Rosnące zainteresowanie budzą narzędzia zapewniające bezpieczeństwo - tym bardziej konieczne im więcej dokumentacji pacjentów zostanie przekształconej w postać cyfrową.

Tradycyjnie najbardziej zaawansowana pod względem inwestycji w IT jest bankowość i finanse. Nowe produkty mają przede wszystkim podnosić konkurencyjność firm i umożliwiać wyprzedzanie konkurencji. A przy powszechnym już wykorzystywaniu bankowości online, klienci oczekują rozwiązań dających dostęp online do usług dotychczas dostępnych jedynie w placówkach. Inwestycje rządowe w Europie Środkowo-Wschodniej będą koncentrować się na tworzeniu, rozbudowie i integracji e-administracji.

W Polsce najszybciej rosną nakłady na rozwiązania dla służby zdrowia (powyżej 5 proc.), a w dalszej kolejności inwestycje przemysłu, transportu, logistyki i przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz administracji publicznej (po 3-5 proc.). W pozostałych obszarach (budownictwo i górnictwo, edukacja, finanse, handel hurtowy i detaliczny oraz usługi specjalistyczne) tempo wzrostu nie przekracza 3 proc. W tempie powyżej 5 proc. we wszystkich obszarach rosną inwestycje IT w Chorwacji, mocno inwestują też Bułgaria i Rumunia. Ale wszystkie te kraje startowały z niskiego pułapu i mają poważne zaległości do odrobienia.

Źródło: wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top