Menedżerowie poszukują lepszych rozwiązań IT

Według badań firmy Vanson Bourne większość menedżerów w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) poszukuje nowych rozwiązań IT. Wynika to w dużej mierze z rosnącej konkurencji mniejszych przedsiębiorstw, zdolnych do szybszego i bardziej skutecznego wdrażania nowoczesnego oprogramowania i infrastruktury informatycznej. Opóźnienia we wdrażaniu nowych technologii prowadzą do utraty konkurencyjności.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
65 proc. menedżerów w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) dostrzega istotną różnicę między realnymi potrzebami zmian w biznesie, a możliwościami szybkiego wdrożenia nowych rozwiązań w firmowym IT. 55 proc. menedżerów ds. informatyki odczuwa niebezpieczeństwo rosnącej konkurencji ze strony mniejszych przedsiębiorstw, szybciej i bardziej skutecznie wdrażających nowoczesne oprogramowanie oraz infrastrukturę informatyczną.

Skala potrzeb jest ogromna, a rosnące opóźnienia we wdrożeniach niepokoją. Tylko w Wielkiej Brytanii średnie odnotowywane opóźnienia we wdrożeniach sięgają 5 miesięcy, a w co czwartej firmie w badanym regionie liczba ta wynosi od siedmiu do nawet 18 miesięcy. To wystarczy by 39 proc. spośród 5,5 tys. ankietowanych menadżerów obawiało się o zmniejszenie skłonności do innowacji we wszystkich działach firmy. 36 proc. obawia się spadku produktywności, a co trzeci - utraty klientów na rzecz bardziej sprawnych konkurentów.

Tymczasem firmy mają coraz większy wybór rozwiązań informatycznych, które pozwalają na przyspieszenie procesów wdrożenia, a także usprawnienie wykorzystania potencjału IT w życiu biznesu. Na znaczeniu zyskują na przykład tzw. zwinnie metodyki oprogramowania (Agile). Jak podaje Analyst.Net Research, Agile pozwala osiągać efekty informatyczne dostosowane do potrzeb firmy zdaniem 84 proc. specjalistów ze Stanów Zjednoczonych.
Zespoły kierujące się zasadami zwinnego programowania są samorządne. Pracując wspólnie nad produktem, nie dzielą się poszczególnymi zadaniami, lecz działają równolegle, pozostając od siebie niezależne. Jednocześnie, wszystkie rozwiązania wdrażane w poszczególnych fazach są konsultowane z klientem i regularnie omawiane w gronie projektowym, w którego składzie znajduje się tzw. Product Owner, czyli przedstawiciel zleceniodawcy w zespole - informuje Wojciech Mach, dyrektor zarządzający w polskim oddziale firmy Luxoft.
Elastyczne metody skracają czas przygotowania oprogramowania dostosowanego do wymagań klienta. W Polsce Agile wciąż stanowi nowinkę, choć coraz częściej przenoszone jest na rodzimy grunt przez międzynarodowe przedsiębiorstwa, inwestujące w centra outsourcingu IT w naszym kraju.
W Polsce nie jest to jeszcze najbardziej typowy sposób prowadzenia projektów, ale mamy już za sobą doświadczenie kilku dużych zleceń dla klientów zagranicznych, które realizowaliśmy w naszym kraju przy wykorzystaniu Agile. Istotne jest także kształcenie w tym zakresie pracowników i klientów - mówi Piotr Poprawski, dyrektor wrocławskiego Software Solutions Center Capgemini we Wrocławiu.
Badacze Vanson Bourne zaznaczają, że w opinii menedżerów konieczne są przede wszystkim dalsze inwestycje w firmowe IT oraz większa integracja procesów informatycznych z biznesowymi celami całej firmy. Aby cele te zostały osiągnięte, konieczne jest przemyślane i systematyczne stawianie na nowoczesne rozwiązania, umożliwiające szybkie reagowanie na kolejne innowacje w świecie informatyki. Zwinność w transformacji firmowego IT - a także zdolność do wyboru najlepszych ofert - odegra w najbliższych latach kluczową rolę w procesie rywalizacji między przedsiębiorstwami.

Źródło: WNP.PL

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top

0 - Błąd: 0

0

OOM command not allowed when used memory > 'maxmemory'.

The Page you are looking for doesn't exist or an other error occurred.
Go back, or head over to the home page to choose a new direction.