Kurs na outsourcing?

Ponad połowa firm już korzysta z outsourcingu IT. 1/3 badanych deklaruje konkretne kroki ku rozwojowi lub zainicjowaniu tego modelu utrzymania IT w swojej firmie. Jeśli własny serwer, to w architekturze otwartej. A z możliwości wirtualizacji kluczowych systemów korzysta już 3/4 firm. Wyniki Badania rynku usług IT w Polsce przynoszą wiele ciekawych wniosków.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Pod koniec 2013 roku Centrum Outsourcingowe BCC przeprowadziło wśród polskich i zagranicznych firm działających w Polsce „Badanie rynku usług IT”. Na ankietę odpowiedziało kilkudziesięciu menedżerów i dyrektorów IT dużych i średnich firm. Badanie zawierało przekrojowy zestaw pytań dotyczących kluczowych obszarów użytkowania i zarządzania IT w przedsiębiorstwie: kopii zapasowych, systemów dyskowych, serwerów i infrastruktury, sieci, bezpieczeństwa oraz zespołu.

Oszczędność pod warunkiem wysokiej jakości usług

Uzyskane wyniki potwierdziły ogólny trend na rynku IT – firmy poszukują oszczędności, przy równocześnie coraz wyższych wymaganiach co do jakości usług. Z tych powodów triumfy święci architektura otwarta (platforma Intel stanowi kluczową część infrastruktury dla 80 proc. badanych), coraz częściej firmy rozważają też oddanie części lub całości usług IT w outsourcing. Spośród naszych respondentów ponad 1/3 przyznała, że rozważa taki krok w perspektywie trzech lat. Jednocześnie ponad połowa badanych już korzysta z usług outsourcingu do regularnej administracji częścią lub całością systemów.

Outsourcing kontra insourcing

Brak planów związanych z poszerzaniem własnych zespołów IT (80 proc. nie planuje rekrutacji w IT w 2014 r.) przy równoczesnym starzeniu się platformy sprzętowej (ponad 60% badanych firm korzysta z serwerów 3-letnich lub starszych) wydaje się uzasadniać coraz większe zainteresowanie usługami hostingowymi, jakie obserwujemy na rynku usług IT. Tylko 19% badanych ma plany związane z inwestowaniem w budowę lub rozbudowę własnej serwerowni.

Maszyny fizyczne czy wirtualne

Pokonana została bariera psychiczna, jaką niewątpliwie było oddzielenie zasobów logicznych od aktywów fizycznych. 77 proc. ankietowanych korzysta już z systemów wirtualizacji dla swoich kluczowych systemów, blisko połowa planuje dalsze inwestycje w tym obszarze.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top