Jak zmiany w przepisach podatkowych wpływają na rynek IT?

WNPNajwiększy wpływ na nasz rynek w ubiegłym roku miały istotne zmiany w obowiązujących przepisach, które wymuszały aktualizację oprogramowania do obsługi obszarów finansów, księgowości, ewidencji i rozliczania kadr oraz sprzedaży – wskazuje Katarzyna Kaganiec, dyrektor działu zarządzania produktami Sage.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Nasza rozmówczyni podkreśla, że najważniejsza zmiana to wprowadzenie nowej ustawy o VAT, która wchodziła w życie etapami.
W międzyczasie były też inne zmiany, jak np. wprowadzenie urlopu rodzicielskiego - wyjaśnia. - Nowelizacje przepisów w praktyce dotykają wszystkich podatników, stąd w przypadku aktualizowania systemów trudno mówić o dominacji któregoś sektora czy branży. Jest to akurat przykład istotnego trendu rynkowego, który pojawia się niezależnie od sektorów gospodarki.
Zdecydowanie najwięcej pracy mieliśmy i wciąż mamy, w obszarze rozwiązań finansowo-księgowych - mówi Katarzyna Kaganiec. - W największym skrócie można powiedzieć, że od końca roku 2010 przedsiębiorstwa będące podatnikami VAT najrzadziej co rok zmuszone są aktualizować użytkowane wersje oprogramowania finansowo-księgowego, tak aby obsługiwały rozliczenia podatkowe zgodnie z przepisami. Przy czym w roku 2013 warto było zaktualizować system co najmniej dwa razy. W związku z wejściem w życie ustawy o VAT 1 stycznia 2014 i zapowiadaną na wiosnę nowelizacją ordynacji podatkowej jest pewne, że także w tym roku podatnicy powinni aktualizować użytkowane rozwiązania.
Rok 2014, zdaniem Katarzyny Kaganiec, może być podobny do 2013 - czekają aktualizacje do nowych uwarunkowań prawnych.
Pewną nowością może być większe zaangażowanie ze strony Sage w obszarze usług wdrożeniowych i tworzenia rozwiązań indywidualnych - mówi. - Możliwość ta wynika z nowej ustawy o VAT, a konkretniej z nowego sposobu identyfikacji momentu powstawania obowiązku podatkowego.
Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, do końca roku 2013 momentem takim z założenia była data wystawienia faktury. Od 2014 jest to data dostawy lub wykonania usługi. To oznacza, że podatnicy będą musieli na innych zasadach prowadzić rozliczenia podatkowe. Konieczne będzie wdrożenie mechanizmów, tzw. kontroli biznesowych, które efektywnie i bezbłędnie będą wiązać konkretne zdarzenia gospodarcze (dostawy, odbiór towarów, wykonanie usług) z fakturami i przypisywać te zdarzenia do właściwych okresów rozliczeniowych i rejestrów VAT. Kontrole biznesowe mają być ustalane indywidualnie przez przedsiębiorstwa i znajdować odzwierciedlenie w algorytmach w systemach informatycznych.
To jest zarazem wyzwanie jak i szansa rynkowa - mówi Katarzyna Kaganiec. - Zapewnić takie kontrole, które w sposób efektywny wspierają konkretny model biznesowy przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o przemysł, wydaje się, że firmy będą kłaść nacisk na rozwiązania, które integrują procesy wytwarzania oraz działania zachodzące wokół produkcji (planowanie, zamówienia i dostawy, zarządzanie magazynami).
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top