Po jakie rozwiązania IT sięga sektor chemiczny?

Inwestycje w branży chemicznej są planowane i realizowane w cyklu wieloletnim, a popyt na produkty należy do jednych z bardziej stabilnych - mówi Piotr Milewski, sales account executive AspenTech Europe. - Można zaryzykować twierdzenie, że sytuacja w przemyśle chemicznym w mniejszym stopniu zależy od koniunktury gospodarczej w porównaniu do innych branż.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 


Zdaniem naszego rozmówcy, jeżeli chodzi o szeroko pojęty rynek teleinformatyczny, firmy oczekują na odreagowanie okresu stagnacji w branży oraz skonsumowanie efektów przejęć i połączeń.
Powinno to w jeszcze większym stopniu wzmocnić zainteresowanie rozwiązaniami automatyzującymi procesy i szeroko pojętą optymalizacją - mówi Piotr Milewski. - W rezultacie klienci będą w stanie zwiększyć wydajność, poprawić marże, obniżyć koszty i stać się bardziej energooszczędni.
Przedstawiciel AspenTech prognozuje również przyszłość rozwiązań IT dla przemysłu, wskazując na nowe funkcje wykorzystujące technologie internetowe oraz nowe interfejsy mobilne, które pozwolą profesjonalistom zajmującym się procesami przemysłowymi pracować z oprogramowaniem poprzez urządzenia mobilne z dostępem do sieci.
Użytkownicy będą mogli korzystać z narzędzi optymalizacyjnych przez korporacyjną sieć komputerową używając tabletów, laptopów, a także komputerów stacjonarnych i korzystać z ułatwień, jakie daje posługiwanie się ekranami dotykowymi - wyjaśnia Piotr Milewski. Pamiętajmy, że cały czas dokonuje się wymiana pokoleniowa, nowi pracownicy bez trudu opanują tego typu rozwiązania.
Nasz rozmówca wskazuje, że obszarem, na którym firmy chemiczne coraz bardziej się koncentrują w obecnym czasie, adaptując nowe oprogramowanie, jest harmonogramowanie produkcji (planowanie mają już prawie wszyscy).
W przeszłości, w większości przypadków stosowano arkusz kalkulacyjny - wyjaśnia. - Ulepszone planowanie może przynieść ogromne korzyści. Następny krok to zamknięcie obsługi cyklu produkcyjnego: od planowania przez harmonogramowanie, do bieżącej optymalizacji procesu produkcyjnego (APC).
Kolejną istotna dla rynku chemicznego innowacją jest technologia Adaptive Process Control, która pozwala na automatyczne strojenie rozwiązania APC podczas działania zakładu przemysłowego.
Optymalizacja procesów dzięki temu nigdy się nie kończy, zawsze w jakimś stopniu zmieniają się ich warunki, ale nie wymaga już przestojów czy wahań wydajności lub jakości, związanych z długotrwałym testowaniem - mówi Piotr Milewski. - Tak jest przy tradycyjnym podejściu, kiedy modernizacja sterownika APC wykonywana była w ramach specjalnego projektu. Dla Adaptive Control Process skuteczność działania APC i wynikające stąd korzyści finansowe nie zmniejszają się, im dalej od zakończenia projektu, a strojenie APC to proces ciągły. Choć praktycznie niezauważalny dla osób niezwiązanych z działaniem systemu.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top