Nadchodzi era e-faktury

Dziś w Polsce nie ma żadnych ograniczeń prawnych ani technologicznych, by powszechnie stosować e-fakturę. Przedsiębiorcy jednak wciąż obawiają się, że dokumenty księgowe w formie elektronicznej będą kwestionowane przez urzędy skarbowe. Obecnie są to obawy bezpodstawne. Polska na początku 2011 r. wdrożyła unijną dyrektywę, która reguluje kwestie elektronicznego obiegu faktur. Ponadto w styczniu 2013 r. wejdzie w życie rozporządzenie ministra finansów, które wprowadza tzw. zgodę domniemaną na otrzymanie e-faktury. Także planowana zmiana w przepisach dotycząca zasad czasowych rozliczania podatku VAT to kolejna przesłanka sprzyjająca wdrożeniu rozwiązania e-faktury.
 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 

Do końca grudnia, decydujący się wystawić e-fakturę, ma obowiązek uzyskania formalnej zgody od odbiorcy na otrzymywanie dokumentu w takiej formie przed przysłaniem pierwszej faktury. Od nowego roku ten obowiązek będzie zniesiony. Sam fakt zapłaty e-faktury będzie oznaczał jej akceptację. Należy tu jednak pamiętać, że faktury wystawione na papierze, zeskanowane i wysłane drogą elektroniczną, nie zostaną uznane za e-faktury.
Wprowadzenie tej zmiany w prawie powinno spowodować, że elektroniczne faktury szybko zastąpią faktury papierowe. Przemawia za tym wiele korzyści, przede wszystkim to nowe źródło oszczędności w obiegu dokumentów. Teraz wystawianie faktur kosztuje krajowych przedsiębiorców miliardy złotych i zużywamy na ten cel olbrzymie obszary lasów. Biorąc z jednej strony koszt wystawienia, wydrukowania i wysłania jednej faktury drogą pocztową, a z drugiej koszt wystawienia e-faktury widzimy istotną oszczędność. Duże firmy zaoszczędzą także na braku konieczności magazynowania faktur w wersji papierowej. Oprócz różnicy w kosztach e-faktura to także skrócony czas realizacji płatności, wygoda i usprawniona kontrola nad obiegiem dokumentów. – mówi Adam Piętera, Dyr. Sprzedaży i Marketingu SI-Consulting, firmy oferującej rozwiązanie GreenMail24.
GreenMail24 to innowacyjne rozwiązanie nie wymagające żadnej inwestycji. Korzystanie z portalu www.GreenMail24.pl w integracji z systemem SAP pozwoli na zmniejszenie kosztów procesu obiegu faktur u Klienta. Jest w pełni profesjonalnym narzędziem, spełniającym wszystkie wymagania prawne, zapewniające bezpieczną dystrybucję faktur. Nasze doświadczenie i szacunki wykazują, że Klienci korzystający z naszego portalu są w stanie zaoszczędzić kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego obiegu dokumentów – mówi Andrzej Krupa – Dyrektor ds. Sprzedaży firmy GreenPost.
Portal GreenMail24 to narzędzie zintegrowane z systemem SAP, które umożliwia automatyczną dystrybucję e-dokumentów z elektronicznym potwierdzeniem odbioru e-dokumentów oraz ich elektroniczną archiwizację. Integracja powstała dzięki współpracy firm: SI-Consulting i GreenPost.

Źródło: SI CONSULTING

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top