20 lat IFS na polskim rynku

IFS - systemy ERPW 2012 roku mijają dokładnie dwie dekady od powstania IFS Poland. Polski oddział IFS był pierwszą spółką korporacji IFS założoną poza Skandynawią i jednym z pierwszych przedstawicielstw producentów systemów klasy ERP na polskim rynku. Z okazji rocznicy wspominamy początki działalności na naszym rynku, pierwsze kontrakty i rozwój działalności IFS w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej.


Firma Industrial and Financial Systems (IFS) została założona w 1983 roku przez pięciu szwedzkich inżynierów. Pierwszym przedsięwzięciem nowej firmy było opracowanie strategii utrzymania ruchu w elektrowni jądrowej. Oferowane usługi okazały się bardzo potrzebne i szybko pojawili się nowi klienci. W 1985 roku powstało pierwsze rozwiązanie systemowe firmy IFS. Po kilku latach działalności powstały oddziały w Norwegii i Finlandii. Firma osiągnęła znaczącą pozycję na rynku energetyki i usług użyteczności publicznej w Skandynawii. Nadszedł czas na ekspansję za granicę – wybór padł na Polskę.

PIONIERSKIE CZASY
W 1992 roku w Warszawie rozpoczęła działalność spółka IFS Poland – pierwszy oddział IFS założony poza Skandynawią, a więc w pewnym sensie „kamień milowy” w rozwoju IFS jako korporacji globalnej. Byliśmy również jednym z pierwszych przedstawicielstw producentów systemów klasy ERP na polskim rynku – wspomina Marcin Taranek, prezes zarządu IFS CEE.
Pierwszym klientem IFS Poland była Elektrownia Łaziska (obecnie TAURON Wytwarzanie S.A.), z którą już w 1992 r. podpisano kontrakt na wdrożenie systemu firmy IFS. Rok później do grona klientów IFS dołączyła Elektrownia Jaworzno III (obecnie TAURON Wytwarzanie S.A.). W kolejnych latach IFS Poland rozwijała działalność, zwiększając grono klientów w wielu sektorach gospodarki.
W 1999 roku obsługiwaliśmy na polskim rynku już kilkudziesięciu klientów. Dwa pierwsze kontrakty w sektorze energetycznym zaprocentowały w 2001 roku umową na wdrożenie IFS Applications w spółkach koncernu PKE, należącego obecnie do TAURON Wytwarzanie – opowiada Marcin Taranek.
Obecnie IFS Poland obsługuje na terenie Polski 210 klientów m.in. z sektora energetyki i użyteczności publicznej, telekomunikacji, hutnictwa, przemysłu maszynowego, sektora konstrukcyjno-budowlanego, meblarstwa, przemysłu spożywczego oraz motoryzacji.

Według biura badawczo-analitycznego DiS firma IFS zajmuje drugie miejsce na polskim rynku systemów klasy ERP pod względem liczby użytkowników końcowych. W sektorze energetyki IFS zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby instalacji systemów klasy ERP w dużych przedsiębiorstwach energetyki wytwórczej.

POLSKA MOTOREM ROZWOJU

W 1999 roku IFS Poland rozpoczęła współpracę z partnerami w sąsiednich krajach, w wyniku której powstały pierwsze oddziały IFS w regionie: w 2000 r. w Czechach i na Węgrzech, a następnie na Słowacji. Początkowo wszystkie trzy spółki podlegały bezpośrednio polskiemu oddziałowi. Działalność IFS w Europie Środkowo-Wschodniej rozwijała się dynamicznie, co spowodowało potrzebę stworzenia nadrzędnej struktury do koordynacji działań w regionie. W efekcie pod koniec 2001 roku utworzona została spółka Industrial and Financial Systems Central and Eastern Europe Sp. z o.o. (w skrócie IFS CEE) z siedzibą w Warszawie.
Od momentu powołania IFS CEE skala działalności IFS w regionie znacząco wzrosła. Obecnie IFS CEE prowadzi działania poprzez oddziały lub partnerów na terenie 15 krajów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej: w Polsce, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Rosji (i krajach WNP), Kazachstanie, Turcji, na Ukrainie, w Rumunii, Gruzji, Izraelu, Azerbejdżanie, Uzbekistanie, na Cyprze i na Białorusi. Liczba klientów IFS CEE w regionie wynosi obecnie ponad 540 firm – wyjaśnia prezes Taranek.
LIDER W REGIONIE

Rocznica dwudziestolecia działalności to dobry moment na podsumowanie. Zdaniem prezesa Taranka, Polska jest dla IFS rynkiem dojrzałym.
Jesteśmy tu obecni już od 20 lat, najdłużej w regionie. Polski oddział obsługuje 210 przedsiębiorstw w kluczowych sektorach gospodarki. Obecnie z systemu IFS Applications korzysta 43 tysiące użytkowników końcowych, co zapewnia nam pozycję drugiego dostawcy licencji ERP na polskim rynku. Wielu klientów korzysta z naszych rozwiązań już od kilkunastu lat – podkreśla prezes Taranek.
Dla obu spółek IFS CEE i IFS Poland pracuje w Polsce około 200 osób. Większość z nich to doświadczeni konsultanci i programiści pracujący w IFS od lat – niektórzy od samego początku działalności firmy w Polsce.

Pozycję IFS na polskim rynku wysoko ocenia Alastair Sorbie, prezes zarządu korporacji IFS:
Nasza polska spółka rozwija się bardzo dobrze. Polska jest dla nas obecnie jednym z ważniejszych rynków w Europie. IFS Poland zdobyła wiodące doświadczenie i specjalistyczną wiedzę, a jej lista klientów jest imponująca, m.in. w sektorze energetycznym, który jest jedną z naszych docelowych branż. Spodziewam się dalszego pozytywnego rozwoju firmy w Polsce.


20 lat IFS w Polsce:
  • 210 klientów w różnych branżach
  • ok 43000 użytkowników końcowych
  • Nr 2 na rynku pod względem liczby sprzedanych licencji*
  • Nr 1 na rynku pod względem liczby instalacji systemów ERP w dużych przedsiębiorstwach energetyki wytwórczej

* Źródło: DiS Monitor IT nr 10 z 2012 r. „Wdrożenia systemów ERP 2011”



FAKTY I LICZBY
IFS Poland
  • Rok założenia: 1992
  • Cztery biura: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku
  • Liczba klientów: 210
IFS CEE
  • Rok założenia: 2001
  • Siedziba: Warszawa
  • IFS CEE działa w 15 krajach
  • Oddziały: IFS Poland, IFS Czech, IFS Slovakia, IFS Hungary, IFS Russia & CIS, IFS KZ (Kazachstan), IFS Turkey (joint venture)
  • Partnerzy w krajach: Ukraina, Rumunia, Gruzja, Uzbekistan, Azerbejdżan, Białoruś, Cypr, Izrael
  • Lokalni partnerzy w krajach: Polska, Czechy, Rosja, Turcja
  • Liczba klientów w regionie: ponad 540
  • Liczba pracowników IFS Poland i IFS CEE: około 200

 


KLIENCI IFS W POLSCE:
  • Sektor energetyki i użyteczności publicznej
  • Telekomunikacja
  • Przemysł maszynowy
  • Hutnictwo
  • Sektor konstrukcyjno-budowlany
  • Meblarstwo
  • Przemysł spożywczy

Źródło: www.ifsworld.com

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top