Multimedialne kursy przyszłością szkoleń?

INSERT - ERP, systemy ERP, CRMWarunkiem rozwoju każdego przedsiębiorstwa jest stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników. Jednak tradycyjne szkolenia biznesowe są dla wielu firm, szczególnie tych najmniejszych, zbyt kosztowne. Dlatego coraz popularniejszą alternatywą stają się szkolenia multimedialne.
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Do niedawna przedsiębiorcy, wysyłając swoich pracowników na szkolenia, chętnie korzystali z dotacji unijnych. Niestety pieniądze z Unii szybko się kończą – większość puli na lata 2007-2013 została już rozdysponowana. Poszerza się natomiast oferta kursów elektronicznych, wydawanych na płytach CD lub online, w systemie e-learningowym. Szkolenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na nawet kilkunastokrotnie niższe koszty.

Do ceny tradycyjnego szkolenia (minimum kilkaset złotych) trzeba jeszcze często doliczyć niemały koszt dojazdu i noclegu. E-szkolenia kosztują już od kilkudziesięciu złotych, a pod względem merytorycznym zazwyczaj nie ustępują tym tradycyjnym i również kończą się przyznaniem kursantowi certyfikatu. Z punktu widzenia pracodawcy istotną zaletą jest też to, że e-szkolenie można odbyć na firmowym komputerze. A zatem nawet gdy pracownik się szkoli, pozostaje cały czas na miejscu.
Szkolenia w systemie e-learningowym pozwoliły naszej księgowej na doskonalenie swoich umiejętności w dogodnym dla niej czasie i tempie, bez kolidowania z bieżącymi obowiązkami i narażania firmy na dodatkowe koszty jak delegacje, diety i czas, który musiałaby poświęcić, aby znaleźć się na szkoleniach tradycyjnych – mówi Leszek Pachnik z firmy Sorimex z Torunia.
Wadą szkoleń elektronicznych, przynajmniej dla niektórych, może być brak kontaktu z żywą osobą czy innymi kursantami. Nagrany lektor nie zastąpi wykładowcy chociażby dlatego, że nie możemy zadawać mu pytań. Brak ten rekompensuje jednak szereg zalet, do których, oprócz oszczędności pieniędzy i czasu, można zaliczyć możliwość zatrzymania szkolenia w dowolnym momencie i kontynuowania w innym terminie, a także wielokrotny powrót do interesujących nas informacji, również po zakończeniu nauki. E-szkolenie odbywamy więc we własnym tempie i o dowolnej porze, z dowolnego miejsca na świecie, co daje duży komfort. Sami decydujemy, kiedy zrobić przerwę, co powinniśmy powtórzyć, a co możemy pominąć.
Szkolenia są napisane prostym, przystępnym językiem i bardzo przejrzyście skonstruowane, dzięki czemu można szybko dotrzeć do potrzebnych informacji – mówi Jan Pocięgiel z krakowskiej firmy Sok-Pol II, która dla swoich pracowników kupiła multimedialne szkolenia „e-Prawnik. Umowy i pisma dla Twojej firmy” oraz „Kadry i płace bez tajemnic”. – Zawarte tam informacje przydają się w codziennej pracy.
Do wyboru są dwie formy – szkolenie online na platformie e-learningowej lub na CD. Ta druga opcja powinna zainteresować zwłaszcza tych, którzy nie mają stałego dostępu do internetu. Kursy w obu formach oferuje Akademia InsERT, produkująca szkolenia dla przedsiębiorców, księgowych, kadrowych, a także specjalistyczne szkolenia z obsługi programów komputerowych.

To, czy lepiej odbyć szkolenie elektroniczne, czy tradycyjne, tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji kursanta – czy woli wykład w sali szkoleniowej, czy naukę na własnym komputerze. I chociażby z tego powodu e-learning nie wyprze całkowicie tradycyjnych szkoleń. Natomiast jeśli ktoś do tej pory uczył się głównie z książek, to multimedialne szkolenie – z licznymi filmikami, animacjami i interaktywnymi ćwiczeniami – z pewnością będzie dla niego ciekawą alternatywą.

Źródło: www.insert.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top