13 lat Comarch na rynku systemów ERP

COMARCH - ERP, systemy ERPSystemy ERP pojawiły się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych i były to początkowo przede wszystkim rozwiązania oferowane przez zachodnich producentów IT. Jednak już na przełomie 1997 i 1998 roku pojawił się na polskim rynku system Comarch CDN XL, który – jako system polski – stał się atrakcyjną alternatywą dla krajowego przedsiębiorcy.
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Jednocześnie, mniej więcej w tym samym czasie, weszła na rynek Comarch Egeria, stworzona z myślą o sektorze publicznym, utilities oraz branży usług finansowych. Warto dodać, iż w owym czasie wszechobecną technologią w Polsce był DOS, a na system ERP stać było tylko duże firmy.

Comarch, mając na uwadze strategiczne znaczenie oprogramowania do zarządzania w biznesie IT, utworzył dodatkowy sektor w firmie – ERP, który powstał na bazie przejętej przez Grupę Comarch w 2002 roku spółki CDN SA. W tymże roku sprzedaż rozwiązań ERP oferowanych przez Comarch pozwoliła uplasować się firmie na szóstej pozycji w Polsce, z udziałem 2,3 proc. W ciągu kolejnych lat Sektor ERP firmy Comarch sukcesywnie zwiększał przychody, zdecydowanie szybciej niż konkurencja oraz sam rynek ERP w Polsce. Obecnie, według aktualnego raportu IDC – wiodącej firmy konsultingowej badającej rynek ERP na świecie – Comarch zajmuje w Polsce drugą pozycję, z 10,2 proc. udziału w rynku, oraz jest największym polskim dostawcą ERP. Warto dodać, iż Comarch jest – po serii przejęć, jakie miały miejsce na rynku – jedyną polską firmą w TOP 6 tego rankingu.

W niektórych segmentach rynku, np. w oprogramowaniu ERP dla przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą hurtową, Comarch jest numerem jeden, z udziałem 34,5 proc., bijąc na głowę międzynarodową firmę SAP z udziałem 11,6 proc. Jest to niespotykana na rynku europejskim pozycja lokalnego producenta, a jednocześnie bodziec dla rozwoju i realizacji strategii Sektora ERP firmy Comarch, która polega na wyjściu na rynki międzynarodowe, poczynając od największych w Europie, czyli rynku niemieckiego (wartość ok. 3200 mln EUR) oraz francuskiego (wartość ok. 1200 mln EUR). To właśnie porównanie wielkości tych rynków z rynkiem ERP w Polsce (wartość ok. 155 mln EUR) – mimo wielu nowych wyzwań, do których należy przede wszystkim oferowanie polskiego oprogramowania ERP na tak dojrzałych, zachodnich rynkach – uzasadnia duży optymizm Comarch i wiarę w sukces na skalę międzynarodową.

Zarząd Comarch z Profesorem Januszem Filipiakiem na czele od lat konsekwentnie inwestuje w rozwój organiczny firmy – wbrew zauważalnej tendencji do przejęć polskich producentów ERP przez zachodnie koncerny to właśnie Comarch przejmuje zagraniczne przedsiębiorstwa. W 2008 roku zakupił niemiecki SoftM, a obecnie planowany jest zakup producenta ERP we Francji. Comarch pozostaje firmą z polskim kapitałem prywatnym, co w wielu przypadkach jest istotne dla krajowych klientów spółki.

Według prognoz rynkowych rok 2010 będzie stał pod znakiem kilkuprocentowych wzrostów. Comarch tradycyjnie chce rosnąć co najmniej dwa razy szybciej – stąd plany na minimum dziesięcioprocentowy wzrost. Firma dostrzega duże szanse na rynku polskim – wciąż sporo przedsiębiorstw, często całkiem dużych, nie korzysta z systemów ERP. W dłuższej perspektywie taki stan rzeczy nie może się utrzymać, gdyż sytuacja ta hamuje ich rozwój, powoduje zdecydowanie mniejszą konkurencyjność i wydaje się swoistym dławikiem dla sprawnego przepływu informacji do zarządu oraz kadry menadżerskiej firm, utrudniając podejmowanie szybkich i skutecznych decyzji. Obecnie informacja o aktualnych procesach w firmie powinna być dostępna z minimalnym opóźnieniem, na przykład jednego dnia, a w przypadku niektórych branż – wręcz online.

Do tego potrzebny jest system klasy Business Intelligence, który jest jednym z kluczowych wyzwań dla części przedsiębiorstw korzystających ze starszych, często niezintegrowanych systemów informatycznych. Kolejną cechą współczesnego systemu ERP jest zarządzanie procesami (Business Process Management), które umożliwia zautomatyzowanie procesów w przedsiębiorstwie, co przyczynia się do wyraźnego zwiększenia jego efektywności.

Wszechstronne wykorzystanie Internetu oraz technologii internetowych to jeszcze jedna cecha systemów Sektora ERP w Comarch, do których należą Comarch CDN XL, Comarch ALTUM, Comarch Egeria czy Comarch Semiramis – przeznaczone dla klientów chcących wzmocnić swoją pozycję rynkową w poszczególnych segmentach dużych i średnich przedsiębiorstw.

Autor: Ryszard Stawarz, Dyrektor Konsultingu ERP, Comarch
Źródło: www.comarch.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top