Czym powinna kierować się firma produkcyjna przy wyborze oprogramowania?

STREAMSOFT - systemy ERP, zarządzanie produkcjąProdukcja to „serce” każdego zakładu produkcyjnego i jednocześnie najbardziej wymagający proces - ze wszystkich kluczowych procesów zachodzących w firmie. W XXI wieku informatyzacja zakładów produkcyjnych stała się koniecznością, aby możliwe było konkurencyjne prowadzenie działalności. Coraz więcej firm produkcyjnych decyduje się na zakup i wdrożenie oprogramowania z różnych powodów – „żeby produkcję trochę odchudzić”, „żeby optymalizować koszty”, „żeby zwiększyć wydajność zasobów i efektywność pracowników”, „żeby…” - każdy producent ma swoje kluczowe „żeby” (cele), które chce zrealizować za pomocą takich narzędzi jak informatyczne systemy zarządzania.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 

Ale jak wybrać dobry system, czym się kierować ? Jako doświadczony producent oprogramowania z Zielonej Góry, posiadający własną unikalną koncepcję modelowych wdrożeń produkcji, pokusiliśmy się o przygotowanie „dekalogu wskazówek” dla firm produkcyjnych:

  1. Wiedzieć co się chce – firma produkcyjna zamawiająca system powinna mieć sprecyzowane założenia dotyczące tego jakie zadania i procesy na produkcji będą wspomagane przez informatyczny system zarządzania – czy to będzie tworzenie technologii, planowanie maszyn i ludzi, przygotowanie zlecenia, pozyskiwanie informacji zwrotnych z przebiegu produkcji (ilość wyrobów, odpady) itp. – założenia te są punktem wyjścia do poszukiwania odpowiedniego systemu.
  2. Pamiętać o tym dla kogo jest system – system żyje wtedy, kiedy jest używany przez użytkowników, napełniany danymi i rozwijany wraz z rozwojem firmy. Przyszli użytkownicy powinni mieć możliwość dokonania wstępnej oceny ergonomii pracy z wykorzystaniem danego systemu.

  3. Nie wszystko złoto, co się świeci – oferta systemów wspomagających zarządzanie jest bardzo szeroka, a zakres oferowanych w nich funkcji na pierwszy rzut oka spełnia wszystkie oczekiwania użytkownika, nawet te, o których on sam jeszcze nie wie, że ich oczekuje. Przeładowanie funkcjonalnościami nie oznacza jeszcze wcale, że dany produkt da się bezproblemowo zaadoptować do specyfiki danej produkcji i sposobu funkcjonowania zakładu produkcyjnego.

  4. Czas to pieniądz – maksyma ta sprawdza się w każdym działaniu – także podczas wdrożenia systemu. Im mniej precyzyjne są informacje z punktu 1 naszego dekalogu, tym dłuższy będzie czas wdrożenia.

  5. Mierzyć siły na zamiary – czasem lepiej jest ewoluować w kierunku wdrażania rozwiązań informatycznych niż przeprowadzać ogólnozakładową rewolucję. Sensownie realizowany projekt wdrożeniowy z odpowiednio zaplanowanymi zasobami ludzkimi wykonującymi konkretne zadania prowadzi do sukcesu.

  6. Żeby nie mówić: „stary jak świat” – dokonując wyboru oprogramowania, należy zwrócić uwagę na częstotliwość aktualizacji. Informacja ta jest istotna, ponieważ na jej podstawie można ocenić rozwój systemu, który firma produkcyjna zamierza wdrożyć.

  7. Kosztochłonny jak „wyprawa na Marsa” – ustalenie konkretnego budżetu jaki produkcyjna chce przeznaczyć na informatyzację to kluczowa sprawa. Zaplanowanie budżetu na zakup i wdrożenie oprogramowania pozwoli komfortowo pracować dostawcy oprogramowania i zamawiającemu.

  8. Uwaga, bo nowy system „zbliża” ludzi – wybierając system, należy zwrócić uwagę na to czy i w jaki sposób prowadzone będą szkolenia z obsługi. Szkolenia z obsługi systemu, to nie są szkolenia integracyjne i to powinni przyszłym użytkownikom wytłumaczyć decydenci firmy produkcyjnej zamawiającej system. Celem szkoleń z obsługi jest jak najszybsze i możliwie najbardziej efektywne przygotowanie pracownika do pracy w nowym systemie. Pracownicy nie powinni tego czasu wykorzystywać na zbędne dyskusje.

  9. Razem raźniej – wybierając system, decydujemy się na współpracę z jego producentem lub dostawcą na dłuższy czas. Z tego powodu, należy dobrze poznać firmę, która wdroży w naszym zakładzie produkcyjnym system wspomagający zarządzanie. Przede wszystkim, należy mieć na uwadze doświadczenie firmy (ile lat działa na rynku), referencje od innych firm produkcyjnych i plany na przyszłość (nie inwestujemy w system, którego np. za rok nikt nie będzie wspierał).

  10. Sukces ma wielu ojców – tak jak wielu jest „kierowników” projektu wdrożeniowego w firmie produkcyjnej, która decyduje się na zamówienie systemu do zarządzania. Ważne jest, aby od początku projektu, była wyznaczona konkretna osoba, która będzie mogła podejmować wiążące decyzje. Dzięki temu, współpraca na linii dostawca systemu – firma produkcyjna, nie będzie przebiegać chaotycznie.

Dobre rady pozwalają uniknąć wielu kosztownych błędów i dokonać wyboru odpowiedniego systemu. Oprócz słuchania rad, warto sprawdzić w praktyce jak funkcjonuje system wspomagający zarządzanie produkcją. Dlatego zapraszamy firmy produkcyjne na bezpłatne konferencje z cyklu „Informatyka w produkcji. Tylko konkrety. Bez owijania w bawełnę.” Konferencje te są świetną okazją do zapoznania się z rozwiązaniami informatycznymi, za pomocą których można w skuteczny sposób rozwiązywać problemy występujące w procesie produkcji. Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencjach zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego.

Źródło: www.streamsoft.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top

0 - Błąd: 0

0

OOM command not allowed when used memory > 'maxmemory'.

The Page you are looking for doesn't exist or an other error occurred.
Go back, or head over to the home page to choose a new direction.