Chmura bez tajemnic

Po długim i zarazem ostrożnym zapoznawaniu się z technologiami cloud computing polskie firmy i instytucje publiczne – mimo obaw – są gotowe na realizację pierwszych projektów w tym modelu. Gotowi są również dostawcy tych technologii: Hewlett-Packard zaprezentował właśnie pakiet nowych produktów i usług Hybrid Delivery, VMware swoje nowe usługi i architekturę vCloud, a wdrażający platformy HP BladeSystem Matrix ATM Systemy Informatyczne wkrótce zaoferuje usługi przetwarzania w chmurze skierowane do polskich przedsiębiorstw.
 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
Dostawcy technologii informatycznych oraz firmy analityczne są chyba zgodne jak nigdy dotąd, że cloud computing to przyszłość rozwoju działów IT w przedsiębiorstwach. Decyduje o tym ekonomia oraz coraz większa konkurencyjność na rynku. Czy zatem znajdzie się miejsce na cloud computing w polskich dużych firmach? Dlaczego do tej pory nie zdecydowały się na skorzystanie z tego typu rozwiązań i jakie są ich największe ograniczenia? Czy cloud to tylko marketingowa mgła, czy jednak nowa jakość w informatyce? Wszystkie te zagadnienia poruszane były podczas tematycznego spotkania dyrektorów IT „Chmura bez tajemnic”, które wraz z firmami Hewlett-Packard Polska oraz VMware zorganizował serwis praktyków biznesu WyzwaniaFirm.PL.
W roku 2010 firmy skupiły się głównie na ocenie przydatności technologii i rozwiązań oferowanych przez cloud do własnych potrzeb, jak również na ocenie stopnia przygotowania firm świadczących usługi w zakresie wdrażania tego modelu. Podejrzewam, że rok 2011 zaowocuje dużą liczbą projektów właśnie w zakresie rozwiązań cloud – przekonywał Maciej Rak, Data Center Infrastructure i HP Solutions Discovery Center Leader w Hewlett-Packard Polska.
Według analityków Gartnera cloud computing podobnie jak inne technologie IT będzie przechodzić na rynku przez wszystkie kolejne fazy dobrze opisanego przez analityków cyklu. Obecnie po dużej akcji informacyjnej, potencjalni użytkownicy mają aż nadto wiadomościami o nowej technologii i przygotowują się do pierwszych wdrożeń. Jednak już wkrótce pojawią się efekty testowania chmury w przedsiębiorstwach, a wraz z nimi także pierwsze rozczarowania i problemy. Jest to jednak warunek niezbędny, by technologia przeszła od okresu początkowego do dojrzałego, kiedy to po rozpoznaniu wszystkich zalet i ograniczeń technologii cloud computing wchodzi ona w okres spokojnego, pozytywnego rozwoju.
Chmura to kolejna faza rozwoju IT i będzie miała kluczowe znaczenia dla sposobu świadczenia i stosowania usług informatycznych. Wdrażając do swojej pracy systemy chmury obliczeniowej, działy IT są w stanie zaoferować bardziej wydajny, elastyczny i ekonomiczny model korzystania z oferowanych przez nich usług – tłumaczył Andrzej Kontkiewicz, Regional Presales Manager w regionie Eastern Europe w VMware.
Zrealizowana obietnica

Wszystkie korzyści oferowane przez cloud computing są już dostępne dla użytkowników tej właśnie technologii.
Klienci już od dłuższego czasu wspominali, że chcą usłyszeć od nas konkrety na temat chmury. Spełniliśmy ich prośby i przedstawiliśmy strategię, produkty oraz usługi, które pomogą im bezpiecznie przejść przez okres technologicznej transformacji – mówił Maciej Rak.
Hewlett-Packard zaprezentował niedawno HP Hybrid Delivery, kompletny pakiet nowych produktów i usług, które umożliwiają przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym wykorzystanie potencjału przetwarzania danych w chmurze przy zachowaniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa, wydajności, elastyczności i dostępności. Co jest równie ważne, nowe usługi mogą być konfigurowane i uruchamianie bardzo szybko, zaledwie w kilka minut.

Na ofertę Hybrid Delivery składają się m.in. Enterprise Cloud Service Compute – usługi przetwarzania w chmurze HP dla dużych przedsiębiorstw, HP CloudSystem – rozwiązanie umożliwiające zarządzanie usługami i korzystanie z nich w ramach prywatnych, publicznych i hybrydowych środowisk cloud, rozwiązania infrastruktury konwergentnej (Converged Infrastructure), HP Cloud Service Automation – oprogramowanie przeznaczone do automatyzacji i zarządzania procesami, a także CloudMaps, pierwsze w branży narzędzie oferujące gotowe wzorce konfiguracji dla popularnych środowisk operacyjnych i aplikacji.

Uzupełnieniem tej oferty są warsztaty HP Cloud Discovery, które pomagają w zidentyfikowaniu najlepszej strategii rozwoju w kierunku chmury. Wszyscy uczestnicy spotkania CIO otrzymali szansę udziału w indywidualnych warsztatach organizowanych w nowym centrum klienckim HP Solutions Discovery Center. Mogli podczas nich dopasować nowoczesne rozwiązania wirtualizacyjne do konkretnych potrzeb ich firmy.
Już dzisiaj technologia ta jest na tyle rozwinięta, że nie stanowi barier we wdrażaniu cloud computing w przedsiębiorstwach, a to z kolei pozwala na zmianę w podejściu do informatyki i odejście od tzw. projektocentryczności. Obecna technologia pozwala zmienić filozofię podejścia do tworzenia usług. Tworzenie systemów "od zera" zastępowane jest tworzenie konfiguracji z puli dostępnych i uniwersalnych zasobów – tłumaczył Maciej Rak. – Skalowalność i elastyczność chmury pozwala bardzo szybko reagować na potrzeby związane ze zmieniającymi się wymogami – dodał.
Chmura hybrydowa W ciągu zaledwie trzech lat cloud computing z dalekich miejsc na liście priorytetów szefów działów IT przesunął się na pozycję pierwszą – mówił z kolei Andrzej Kontkiewicz. Także VMware konsekwentnie rozwija swoją ofertę: w ostatnich tygodniach firma wprowadziła do niej nowe usługi konsultingowe, architekturę referencyjną oraz oprogramowanie, które ma ułatwić i przyspieszyć wdrożenie hybrydowego modelu chmury w przedsiębiorstwach. Nowe produkty i usługi – zgodnie z pragmatycznym podejściem VMware – mają umożliwiać szybsze czerpanie korzyści z chmury i ograniczać ryzyko związane z przejściem ze starych do nowych technologii. Podobnie jak HP, VMware stawia na rozwiązania hybrydowe, na które składają się opcje tradycyjne oraz chmury publiczne i prywatne. Oferowane produkty gwarantują nie tylko odpowiedni poziom zabezpieczenia danych, ale również pozwalają poprawić stopień wykorzystania zasobów i podwyższyć stopień automatyzacji, która odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu kosztów związanych z wykorzystywaniem infrastruktury IT. Wszystko to może być realizowane bez wpływu na umowy SLA i dotychczas wykorzystywane w firmie aplikacje.

Obietnica związana nowymi usługami vCloud Consulting Services polega na produkcyjnym uruchomieniu środowiska obliczeniowego cloud w ciągu zaledwie 30 dni. Dzięki temu klienci bardzo szybko, niemal od chwili podjęcia decyzji o skorzystaniu z modelu mogą zacząć korzystać z takich rozwiązań jak VMware vSphere, vCloud Director czy vCenter Chargebackand vShield.

Z kolei architektura referencyjna vCloud Reference Architecture daje gotowy plan działania dla użytkowników chcących wdrożyć takie rozwiązanie samodzielnie. Oferowany przez VMware „fundament” chmury może służyć zarówno korporacjom, jak i dostawcom usług. Zawiera on szczegółowy opis wszystkich elementów architektury oraz komponentów technologicznych, a także liczne przykłady konkretnych wdrożeń VMware vCloud.

Premierowa usługa

Podczas spotkania „Chmura bez tajemnic” pojawiły się pierwsze informacje o planowanym wprowadzeniu przez ATM Systemy Informatyczne S.A. usług cloud przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Początkowo firma chce skoncentrować się na klientach z sektora finansowego, publicznego oraz z branży reklamowej i handlowo-usługowej.
W oparciu o platformę cloud computing będziemy świadczyć zaawansowane usługi. Jednym z nich będzie rozwiązanie archiwizacyjne umożliwiające przechowywanie bardzo dużej ilości danych – opowiadał Tomasz Dziubiński, wiceprezes ATM Systemy Informatyczne S.A.
Chmura w ATM została zbudowana w oparciu o platformę HP BladeSystem Matrix, na którą składają się obudowy HP BladeSystem c7000, serwery blade, współdzielona pamięć masowa oraz zestaw narzędzi Matrix Operating Environment, który zawiera zintegrowany pakiet do projektowania szablonów, portal użytkownika, narzędzia do utrzymania i optymalizacji zasobów systemu oraz mechanizmy odtwarzania na wypadek awarii.
Wdrożenie BladeSystem Matrix to wspólny projekt HP Polska i ATM SI oraz pierwsza referencja dla tego rozwiązania w Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu ATM będzie mógł świadczyć usługi w chmurze na rzecz własnej organizacji, ale także dla klientów zewnętrznych – mówił Bartosz Stebnicki, dyrektor działu Enterprise Servers, Storage and Networking w HP Polska.
Debata fachowców

Nie było zaskoczeniem, że dyskusja panelowa, do której włączyli się pozostali uczestnicy spotkania CIO, koncentrowała się wokół kilku kluczowych dla cloud computing zagadanień: bezpieczeństwa, wydajności, skalowalności, elastyczności oraz kosztów wdrożenia modelu. Paneliści gorąco dyskutowali na temat zagadnień dotyczących braku zaufania do chmury. Czy jest to jedynie obawa przed nowością, ponieważ zagrożenia bezpieczeństwa są podobne do tych stosowanych w systemach tradycyjnych, czy też dlatego, że są większe i wymagają większej ostrożności?
Bezpieczeństwo w środowisku wirtualnym to istotny problem, który wymaga dłuższego i głębszego zastanowienia. Infrastruktura ta znajduje się bowiem poza fizyczną kontrolą użytkownika. W przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia nabiera to dodatkowego znaczenia, ponieważ przetwarzamy dane wszystkich ubezpieczonych. W naszej bazie znajduje się szczegółowa historia każdego, kto leczył się w placówkach służby zdrowia finansowanych ze środków publicznych w ciągu ostatnich 10 lat. Pełna kontrola nad tak wrażliwymi danymi jest kluczowa – mówił Marek Ujejski, wicedyrektor pionu IT w NFZ.
Inni zwracali jednak uwagę na to, że nie można udzielić odpowiedzi na pytanie, czy chmura jest całkowicie bezpieczna – zależy to bowiem od zbyt wielu czynników. W każdym przypadku rozwiązanie oferowane przez cloud musi być tworzone zgodnie ze uwarunkowaniami i indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa. W przypadku danych tzw. wrażliwych idealnym rozwiązaniem mogą być chmury prywatne, które pozwalają użytkownikowi zachować pełną kontrolę nad fizyczną infrastrukturą i jednocześnie korzystać z dobrodziejstw nowego modelu.
Problem ma w pewnej mierze charakter mentalny. Dotyczy to nie tylko informatyki, ale także działów biznesowych. Pytania o to, czy dane będą dobrze chronione, są niezwykle istotne. Jednak nie sposób nie dostrzec, że technologie się zmieniają i że zmienia się całe otoczenie, w którym działa biznes. W obszarach, w których będzie to możliwe, będziemy stosowali rozwiązania cloud – mówił Paweł Nowak, dyrektora Biura Zarządzania Systemami Informatycznymi w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie.
Podczas debaty zwracano również uwagę na to, że o popularyzacji nowych technologii będzie decydować w dużej mierze elastyczność oraz możliwość szybkiego uruchamiania nowych usług.
Usługi oferowane w chmurze to doskonałe rozwiązanie awaryjne – mówił Rafał Pietraszkiewicz, dyrektor IT w Eiffage. – Bardzo szybko pozwala to uruchomiać usługi skierowane do klientów biznesowych. Sprawdza się w szczególności, kiedy przejmujemy firmę, która nie znajduje się na takim poziomie zaawansowania informatycznego jak Eiffage. Wówczas błyskawicznie możemy stworzyć dla niej odpowiednie środowisko.
Z kolei Tomasz Dziubiński zwracał uwagę, że to nie duże firmy jako pierwsze wykorzystają chmurę.
Dyskusja, owszem, koncentruje się na dużych przedsiębiorstwach, ale to właśnie do średnich firm w pierwszej kolejności trafi chmura. Ze względu na większą elastyczność mniejsze organizacje będą w stanie szybciej i łatwiej wykorzystać zalety tej technologii – mówił wiceprezes ATM Systemy Informatyczne S.A.
Nie ulega jednak wątpliwości, że cloud computing będzie systematycznie i konsekwentnie rozwijał się również w dużych organizacjach. Zwłaszcza że to właśnie te małe i średnie firmy, które cechuje wyżej wspomniana większa elastyczność, szybkość działania, a także ponoszenie niższych kosztów poniesionych dzięki chmurze, wkrótce zaczną wywierać presję na największych.
Na rynku działa coraz więcej małych i innowacyjnych firm, które powstały dzięki funduszom venture capital czy dotacjom z Unii Europejskiej. Młodzi ludzie, którzy je zakładają, nie zastanawiają się, czy przypadkiem nie warto skorzystać z chmury. Minimalne bariery wejścia w tę technologię oraz ogromne możliwości, które oferuje cloud, sprawiają, że jest to naturalny dla nich wybór. Co więcej, nie tylko outsourcing IT, ale także outsourcing większości procesów biznesowych to zupełnie nowy świat, który dla młodych przedsiębiorców jest już czymś zupełnie normalnym. Wkrótce stanie się naturalnym środowiskiem całego biznesu – podsumował Bartosz Stebnicki.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top