Zarządzanie projektami wyzwaniem polskich usługodawców

TODISFirma Todis Consulting Group, oficjalny przedstawiciel spółki Maconomy w Polsce, przeprowadziła badania dotyczące wyzwań i szans, które stoją przed firmami z sektora usług profesjonalnych w kontekście zarządzania projektami i rozwojem przedsiębiorstwa.
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Wyniki badań wskazują, że do największych wyzwań organizacyjnych przedsiębiorcy zaliczają zarządzanie projektami (61% badanych) i pracownikami (58%) oraz skrócenie czasu realizacji projektów (81%). Za cele strategiczne, badane spółki obierają zwiększenie przychodów (88%) oraz podniesienie poziomu rentowności projektów (64%).

W badaniach Professional Services Monitor 2010 wzięły udział spółki informatyczne, agencje PR i reklamowe, firmy badawcze, biura projektowe i inne spółki z sektora usług profesjonalnych. Wywiad składał się z 14 pytań, które dotyczyły m.in. wyzwań organizacyjnych, strategicznych planów, sposobu planowania i przydzielania zasobów, rozwoju w obszarach związanych z zarządzaniem firmą i pracownikami oraz rentowności projektów i czynników generujących straty.
Po kryzysowym roku 2009 spółki starają się odzyskać stracone pozycje poprzez zwiększenie roli zarządzania projektami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Firmy usługowe coraz częściej dostrzegają, że najlepszym sposobem na ograniczanie strat związanych z nieefektywnym zarządzaniem jest lepsze dysponowanie potencjałem pracowników oraz większa kontrola nad planowaniem i rentownością projektów. – mówi Anna Turzańska-Sadlej, Prezes Zarządu Todis Consulting Group.
Badania wskazują, że w nadchodzących miesiącach spółki z sektora usług profesjonalnych będą rozszerzały swoje portfolio produktów i usług (48%) oraz szukały nowych rynków zbytu (52%). W obszarze zarządzania spółki będą starały się zwiększać kontrolę nad rentownością projektów (59%) oraz usprawniać procesy i działania związane z ich planowaniem (55%). Nie mniej istotne są kwestie związane z efektywnym przydzielaniem ludzi do właściwych procesów (wskazuje tak 50% ankietowanych).

Czynniki, które generują największe straty w realizacji projektów, to zdaniem badanych firm przedłużający się czas realizacji projektów (82%) oraz nieefektywne zarządzanie nimi (45%). Najmniejsze straty powodowane są błędami w raportowaniu czasu pracy (11%) oraz sprawami związanymi z niezafakturowanymi płatnościami za tzw. bieżące wydatki (taksówki, telefony, etc – w 9% przypadków).
Analizując wyniki badań można przypuszczać, że firmy coraz częściej będą inwestowały w narzędzia służące do monitorowania rentowności projektów (obecnie kształtującej się na poziomie 30%) i przydzielania zasobów. Jest to spowodowane niskimi wskaźnikami dotyczącymi wykorzystania zasobów pracowniczych, które w połowie ankietowanych firm kształtują się na poziomie od 60-80%, a także nieefektywnym przydzielaniem pracowników do realizacji projektów. Na razie tylko 16% badanych spółek planuje takie działania wykorzystując system informatyczny, dlatego konieczne jest zwiększenie wśród firm świadomości nt. roli nowoczesnych technologii w realizacji projektów. – podsumowuje Anna Turzańska-Sadlej.
Badania były przeprowadzane w okresie od marca do kwietnia 2010 r.
Źródło: www.todis.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top