EasyMAP BI: łatwiejszy rozwój hurtowni danych

BCC - systemy ERP, SAP, ERP, Business IntelligenceDla firm korzystających z hurtowni danych SAP BW BCC przygotowało nowy produkt do transformacji danych – EasyMAP BI. To przyjazne dla użytkownika narzędzie łączy zalety aplikacji opartych na tabelach mapujących z tym, co najlepsze w rozwiązaniach wykorzystujących konfigurację przez raporty. EasyMAP BI jest efektem projektu badawczo-rozwojowego zrealizowanego przez BCC przy współfinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Potrzeba matką wynalazku

Zagadnieniami przekształcania danych administrator informacji przechowywanych w hurtowni danych zajmuje się codziennie. Podczas wczytywania danych zazwyczaj informacje czyści się i przetwarza do formy wykorzystywanej przez raporty. Najczęściej spotykane operacje to transformacje danych, wyprowadzanie cech oraz przypisywanie wymiarów sprawozdawczych jako szczególny przypadek wyprowadzania cech.

Transformacje to najczęściej proste przekształcenie danej wejściowej. Na przykład numery produktów z kilku zakładów produkcyjnych posługujących się odmiennymi systemami ERP mogą być, na potrzeby raportowania, ujednolicane. Transformacja może zamieniać numer zakładowy materiału na numer grupowy wykorzystywany w raportowaniu, zapewniający jednoznaczność w skali przedsiębiorstwa.

Wyprowadzenie cech to uzupełnienie danych wejściowych o nowe informacje wywnioskowane (wyprowadzone) na podstawie tych danych. Często takie wyprowadzenie można łatwo zdefiniować za pomocą tabeli przypisującej wartości nowej cechy kombinację wartości cech źródłowych. Przykładem może być ustalenie (przyporządkowanie) handlowca na podstawie numeru produktu i kanału dystrybucji.

Przypisywanie pozycji sprawozdawczych to szczególny przypadek wyprowadzania. Często podczas raportowania zamiast odwołaniem do kont, numerów materiałowych czy numerów miejsc powstawania kosztów, łatwiej posługiwać się elementami zagregowanymi, nazywanymi pozycjami sprawozdawczymi (lub pozycjami raportowania). Dzięki temu zamiast definiować wiersz raportowania poprzez kombinację wielu cech, po prostu określa się go pozycją sprawozdawczą – np. marża brutto.

Mechanizm przypisywania pozycji sprawozdawczych jest mechanizmem wyprowadzania cech, z tym że liczba kombinacji cech określających jedną pozycję wyprowadzaną jest zazwyczaj dość duża. Wszystkie trzy wymienione typy przekształceń danych zazwyczaj opierają się na wykorzystaniu tabel zawierających reguły ustalania cech docelowych na podstawie jednej lub większej liczby cech źródłowych. Takie tabele nazywane są zazwyczaj tabelami mapującymi.

bcc_easymapbi_tabela


Rozwiązania ad-hoc

W hurtowni danych SAP BW tworzy się często specjalne rozszerzenia standardu ułatwiające utrzymanie przypisań obiektów źródłowych do docelowych. Dzięki tym rozszerzeniom nawet zmienne reguły transformacji czy wyprowadzenia można utrzymywać przy niewielkim nakładzie pracy. Zazwyczaj takie rozszerzenia dzielą się na rozszerzenia oparte na dedykowanych tabelach mapujących oraz na rozszerzenia oparte na konfiguracji przypisań z wykorzystaniem raportów (zapytań) SAP BW.

Uniwersalnie czy wydajnie

Najprostszym sposobem implementacji reguł transformacji jest utworzenie na potrzeby konkretnego przekształcenia danych dedykowanych rozwiązań opartych na tabelach zawierających przypisania danych źródłowych do danych docelowych, tzw. tabelach mapujących. Dla takiej tabeli trzeba utworzyć interfejs użytkownika umożliwiający wprowadzanie zmian danych w niej zawartych oraz w języku ABAP oprogramować reguły przekształceń danych.

Niestety, przygotowanie takiego rozwiązania jest pracochłonne, a rezultaty w postaci interfejsu użytkownika oraz mechanizmów zarządzania pozostawiają często wiele do życzenia. Z tego między innymi powodu wykorzystuje się je zazwyczaj do prostych transformacji i wyprowadzeń.

Dedykowane rozwiązania oparte na konfiguracji poprzez raporty mogą być sposobem na zwiększenie uniwersalności mechanizmów mapujących. Kluczem takiego rozwiązania jest przypisanie do cech docelowych zamiast kombinacji cech źródłowych pozycji raportu (zapytania SAP BW). Dzięki temu można wyprowadzać cechy docelowe w oparciu o różne zbiory cech źródłowych (definiowane poprzez definiowanie wierszy raportów). Zapewniona jest elastyczność konfiguracji cech źródłowych.

Niestety użycie raportów do przetwarzania danych powoduje znaczny spadek wydajności i rozwiązanie to nie nadaje się dla transformacji dużych wolumenów danych. Dodatkowo w przypadku prostych wyprowadzeń tworzenie zapytań i dodatkowo utrzymywanie mapowania jest pracochłonne. Rozwiązanie to wykorzystuje się najczęściej do wyprowadzania pozycji sprawozdawczych z pominięciem danych szczegółowych.

Wodę z ogniem trudno połączyć – albo otrzymuje się rozwiązanie mało uniwersalne, ale wydajne, albo uzyskuje się uniwersalność, jednak kosztem efektywności. Marzeniem każdego administratora rozbudowanej hurtowni danych SAP BW jest rozwiązanie elastyczne, przyjazne dla użytkownika utrzymującego reguły mapowania, wydajne na tyle, by umożliwić raportowanie z maksymalną szczegółowością, oraz proste w zarządzaniu dostępem i rozwojem. Ideałem byłaby możliwość odwoływania się w przypisaniach do struktur hierarchicznych definiowanych często w systemie ERP – grup i zestawów danych podstawowych.

EasyMAP BI – połączenie wody z ogniem

Narzędziem, które łączy zalety rozwiązań opartych na tabelach mapujących z zaletami rozwiązań wykorzystujących konfigurację poprzez raporty, jest EasyMAP BI. To autorskie rozwiązanie BCC powstało w odpowiedzi na powtarzające się zapytania klientów oraz na podstawie wiedzy i unikalnych doświadczeń, zdobytych w trakcie kilkudziesięciu projektów SAP Business Intelligence. Zostało ono opracowane w ramach projektu badawczo-rozwojowego, współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

EasyMAP BI to narzędzie do transformacji danych w systemie SAP Business Intelligence. Jedną z najistotniejszych jego cech jest uniwersalność. Pojedyncze rozwiązanie EasyMAP BI może obsłużyć wiele różnych procedur przetwarzania danych w hurtowni SAP BW. Nie ma już więc konieczności tworzenia nowego dedykowanego rozwiązania dla nowej procedury przetwarzania. Wystarczy prosta konfiguracja podobna do konfiguracji procesów w SAP ERP, by zdefiniować nową procedurę transformacji bądź wyprowadzania cech.

Źródło: www.bcc.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top