Business Intelligence czy okolice?

Wdrożenia systemów Business Intelligence dawno przestały ograniczać się do uruchomienia systemów analiz i raportowania. Obecne projekty koncentrują się już nie tylko na dostarczeniu wymaganych raportów z danych dostępnych w funkcjonujących systemach transakcyjnych i systemach archiwalnych, ale także, a może przede wszystkim, na obsłudze procesu zbierania danych dodatkowych, niezbędnych w realizacji i automatyzacji kluczowych zadań organizacji


Podstawowym przykładem jest proces planowania wyniku finansowego i prognozowanie sprzedaży. Zdecydowana większość firm używa do tego celu arkuszy kalkulacyjnych z pełnymi konsekwencjami związanymi z ułatwionym dostępem do newralgicznych danych i bałaganem jaki to za sobą niesie. Tymczasem obecnie wdrażane systemy Business Intelligence oferują funkcjonalności pozwalające na automatyczne generowanie i rozsyłanie formularzy budżetowych (wraz ze statusowaniem i monitowaniem ich zasilenia), automatyczne scalanie budżetów cząstkowych oraz, co najważniejsze, poprzez integracje z systemami transakcyjnymi, możliwość monitorowania realizacji budżetów (niezależnie od tego ile i jakie systemy transakcyjne funkcjonują w organizacji). Zarząd ma do dyspozycji na bieżąco aktualizowany rachunek wyników oraz analizę wskaźnikową.

A wszystko to na fundamencie centralnej, wielowymiarowej bazy danych pozwalającej na precyzyjne ustawienie uprawnień poszczególnym użytkownikom.

Rozwiązania wspierające proces budżetowania pozwalają skrócić czas przygotowania budżetów co najmniej o połowę. Najważniejszą korzyścią jaką osiąga się z wdrożenia tego typu systemu (wdrożenie trwa około 4 - 6 miesięcy) to możliwość rzetelnego planowania wyników przyszłych okresów i możliwość stałego monitorowania a przez to konsekwentnej realizacji planów.

Innym przykładem rozwiązań około Business Intelligence jest skoring wniosków kredytowych. Proces rozpoczyna kompletowanie sprawozdań finansowych firm ubiegających się o kredyt. Formularze internetowe pozwalają na wprowadzenie przez klienta bądź operatora wymaganych wartości dla poszczególnych pozycji, a system Business Intelligence wylicza wskaźniki finansowe. Następnie system skoringowy, łącząc się z systemami transakcyjnymi przechowującymi dane o historii kredytowej klienta, systemem Biura Informacji Gospodarczej oraz systemami benchmarkingowymi, w ciągu kilku sekund podaje rekomendacje kredytową dla danego klienta.

Zdarza się także, że podczas wdrożenia systemu analitycznego okazuje się, że systemy transakcyjne nie posiadają kompletu informacji niezbędnego do wyliczenia wskaźników, a modyfikacja systemu źródłowego jest zbyt kosztowna lub nawet niemożliwa. W takich przypadkach buduje się prostą aplikację webową pozwalającą na uzupełnienie brakujących danych i osiągnięcie założonego efektu.

Podsumowując, kiedy definuje się wymagania funkcjonalne dla systemu Business Intelligence należy patrzeć nie tylko z perspektywy wymagań raportowych, ale także przemyśleć całość procesu, jaki będzie wspierany przez docelowe rozwiązanie, bo może okazać się, że przy okazji wdrożenia takiego systemu, uda się poprawiać pracochłonne procesy, zabezpieczyć kluczowe informacje i rozszerzyć funkcjonalność użytkowanych systemów transakcyjnych.


Źródło: BONAIR
Autor: Marcin Mazurkiewicz

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top