Minęło już 6 lat, kiedy to po raz pierwszy poznałem Novacura Flow i zacząłem o tym pisać. Nieprzerwanie przez cały ten czas przekonuję innych, że albo systemy ERP otworzą się na lowcode i nauczą się z nim współpracować, albo… no właśnie! Aż strach pomyśleć.

 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
ERP jedynie zyskuje na lowcode

Najlepszym tego dowodem są relacje, jakie powstają pomiędzy firmami od lat wdrażającymi systemy ERP, a dostawcami platform lowcode. W ostatnich latach miałem okazję obserwować kilka takich kooperacji i do teraz zastanawiam się, dlaczego JEDYNIE kilka?! Takie połączenia to przecież oczywisty, a wręcz naturalny krok w stronę innowacyjnego rozwoju. Owszem, wymaga to przemyślenia strategii partnerstwa, aby nie “kanibalizować” własnych usług, ale za to efekt pozytywnej synergii - gwarantowany!

Rewolucja czy ewolucja

Wróżę wiele dyskusji na temat tego, czy lepiej modyfikować same systemy ERP, czy jednak warto na gotowy już system nanieść platformę lowcode i na niej realizować procesy gwarantujące konkurencyjność biznesu. Dla mnie odpowiedź jest oczywista, gdy stajemy przed wyborem: albo korzystam jedynie z narzędzi dostępnych w ERP, albo dodaję warstwę procesową, w której funkcje ERP zaczynają “służyć” użytkownikom i pozwalają realizować najodważniejsze pomysły.

Co to wszystko oznacza dla klientów?

Do tej pory, kiedy jakiekolwiek śmiałe pomysły w zakresie automatyzacji procesów pojawiały się w głowach klientów, możliwe były tylko dwa rozwiązania. W pierwszym (bardziej optymistycznym) realizowano pomysł kosztem przestoju działania systemu ERP, błędów w jego konfiguracji, czasu trwania wdrożenia oraz bardzo wysokich nakładów finansowych. Drugie rozwiązanie było znacznie prostsze, ale i bardziej brutalne - zabijano pomysł w zarodku i starano pocieszyć tym, co dostępne w ERP wyciągniętym z pudełka.

Skoro tak źle i tak nie dobrze, powstało trzecie wyjście z sytuacji - wykorzystanie platformy lowcode, która daje możliwość testowania nawet najodważniejszych rozwiązań. Lowcode nie ingeruje w działanie systemu ERP, jedynie wspomaga jego wydajność i daje więcej możliwości.

Autor: Artur Buła - BiModal Solutions

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top