Pakiet ERP enova w pełnej integracji z betoniarnią

ENOVA - ERP, systemy ERP, CRM, Business IntelligenceZakończyło się wdrożenie systemu ERP enova zintegrowanego z systemami produkcyjnymi zaprawy betonowe. System enova oprócz standardowej funkcjonalności został doposażony w dedykowane rozwiązanie integrujące wszystkie systemy pracujące w firmie Abet.

Sposób działania jest następujący:

  1. Pobieranie danych z systemów produkcji na węzłach betoniarskich i przesyłanie do centrali

    Każdy z systemów produkcyjnych generuje dokumenty Przyjęć surowców, rozchodów surowców do dokumentu WZ, oraz dokumenty wydania zewnętrznego gotowej zaprawy. Dokumenty takie w postaci pliku są kopiowane do odpowiednich katalogów na serwerze w centrali. Proces ten odbywa się za pomocą odpowiednio przygotowanego wcześniej programu zainstalowanego na betoniarni. Dane takie są zabezpieczone, przesyłane za pomącą tunelowanego łącza internetowego.

  2. Import i interpretacja dokumentów z systemów produkcyjnych do bazy pośredniej MSSQL

    Dokumenty które zostały skopiowane z węzła betoniarni okresowo zgodnie z założonym interwałem zapisywane są do bazy danych pośredniej. Na tym etapie dokumenty są segregowane na odpowiednie typy dokumentów.

  3. Migracja dokumentów z bazy pośredniej do systemu enova wraz z interpretacją

    Każda z baz produkcyjnych ma własne słowniki kontrahentów, towarów, jednostek, receptur itd. Na etapie migracji do systemu enova należy dane te połączyć ze słownikami w enova.

    Dokumenty w zależności od Typu są okresowo importowane do systemu enova.

    Dokumenty WZ w interwale co 3 minuty migrowane są do systemu enova. Na etapie migracji systemu system rozpoznaje klienta, rozpoznaje przypisaną budowę, cenę sprzedaży przypisaną do budowy, Towar na dokumencie WZ, nr WZ jest identyczny z numerem WZ na węźle. Jeżeli system enova posiada wszystkie dane, dokument jest automatycznie zatwierdzany. W przypadku gdy brakuje powiązań pomiędzy słownikami operator może nauczyć system, dzięki czemu przy kolejnym dokumencie rozchodowym na danego klienta z danym asortymentem i budową system automatycznie rozpozna i zatwierdzi dokument.

    Do dokumentu rozchodu WZ automatycznie tworzony jest dokument PW celem uzupełnienia stanu produktów gotowych. Dokument ten jest powiązany relacją z WZ.

    Dokumenty PZ w interwale co 3 minuty migrowane są do systemu enova. Na etapie migracji systemu system rozpoznaje klienta, rozpoznaje przypisaną kopalnie, Towar na dokumencie PZ, nr PZ jest identyczny z numerem PZ na węźle. Jeżeli system enova posiada wszystkie dane, dokument jest automatycznie weryfikowany, w związku z możliwością zmiany ceny dostarczanych towarów przez dostawcę, zatwierdzenie dokumentu pozostawione jest dla operatora. W przypadku gdy brakuje jakiś powiązań pomiędzy słownikami operator może nauczyć system, dzięki czemu przy kolejnym dokumencie przychodowym na danego klienta z danym asortymentem system automatycznie rozpozna dane. Dokumenty rozchodów produkcyjnych tworzone mogą być bądź jako przemianowanie produktu bądź jako dokumenty rozchodu produkcyjnego. Przemianowanie powstaje w momencie zwrotu wyprodukowanego materiału, a następnie uszlachetnienie odpowiednimi domieszkami.

    Dokumenty Rozchodu wewnętrznego posiadają szczegółową listę zużytych materiałów do produkcji. Na etapie migracji do systemu enova system rozpoznaje ze słownika konkretny asortyment oraz rozchodowuje z magazynu odpowiednią partię zgodnie z zasadami przyjętymi na magazynie. W przypadku całkowitej poprawności dokumentu system automatycznie zatwierdza dokument, w przypadku jakichkolwiek niezgodności (brak stanu magazynowego lub brak rozpoznanego indeksu towarowego dokument pozostaje w buforze i czeka na interwencje operatora. Dokument na etapie importu wiązany jest relacyjnie z dokumentem WZ.

    Ze względu na dużą zależność dokumentów rozchodu produkcyjnego z dokumentami PZ migracja dokumentów rozchodowych wykonywana jest przez operatora za pomocą specjalnego kreatora czuwającego nad prawidłowym importem danych. Takie rozwiązanie pozwala operatorowi w sposób świadomy zarządzać magazynami surowców produkcyjnych.

Źródło: www.enova.pl
Autor: Piotr Kozak z firmy Sistema Sp. z o. o., Autoryzowanego Partnera Soneta.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top