System ERP w Cechave Pasze

 Dzięki wykorzystaniu metodyki wdrożeniowej SPRINT Cehave dysponuje efektywnym rozwią-zaniem ERP dopasowanym do potrzeb biznesu paszowego, które jest teraz powielane w kolej-nych spółkach w Polsce, a może już wkrótce i za granicą.


 Cehave Pasze sp. z o.o. do momentu wdrożenia SAP używała systemu Exact. Przymierzała się do je-go upgrade’u, rozważała również wdrożenie Axapty i Navision firmy Microsoft. O wyborze zadecydowało między innymi wdrożenie SAP przez jedną ze Spółek z Grupy w Holandii, jednak otwartą sprawą był spo-sób przeprowadzenia projektu.

Spośród wielu ofert wybrano plan wdrożenia zapro-ponowany przez firmę 7milowy.

Przez SPRINT do modelu

Najważniejszym elementem strategii wdrożenia za-proponowanej przez 7milowego było oparcie się na metodyce SPRINT, zorientowanej na budowę w mi-nimalnym możliwym czasie rozwiązania ściśle dopa-sowanego do potrzeb przedsiębiorstwa z branży pa-szowej – a co za tym idzie, szybki zwrot z inwestycji w system ERP.

„Gdy zapadła decyzja o wdrożeniu SAP, zdecydowaliśmy, że chcemy przeprowadzić je sprawnie i bez ponoszenia zbędnych kosztów. To było duże wyzwanie, bo zakres wdrożenia był bardzo szeroki, a termin, jaki sobie założyliśmy – krótki.

Jednak projekt zakończył się sukcesem. To, że nam się udało, jest nie tylko zasługą dobrej organizacji pracy
i determinacji po obu stronach.
Kluczowym czynnikiem sukcesu okazała się metodyka stosowana przez 7milowego.
Bez SPRINT-a nie byłoby możliwe powstanie w tak krótkim czasie systemu w pełni odpowiadającego naszym potrzebom” – ocenia Artur Biniak, Dyrektor Finansowy Cehave Pasze, kierujący wdrożeniem systemu SAP w Cehave Pasze.

Metodyka SPRINT umożliwiała w Cehave:

  • wykorzystanie gotowych elementów konfiguracji systemu w wybranych obszarach,
  • wdrożenie modelowych rozwiązań SAP dla branży spożywczej,
  • szybkie wypracowanie pakietu funkcji odzwiercie-dlających specyfikę branży paszowej i specyfikę działalności Cehave.

Zadanie nie było łatwe. W ciągu 3 miesięcy (od maja do lipca 2006 r.) miało powstać modelowe rozwiąza-nie, wspierające firmę w szerokim zakresie, poczynając od zakupu surowców, poprzez produkcję, kontro-lę jakości, sprzedaż i dystrybucję, po księgowość i kontroling.

Warto przyjrzeć się bliżej korzyściom z zastosowania metodyki SPRINT w Cehave.

Gotowe elementy

Istotą SPRINT jest wykorzystanie gotowych elemen-tów konfiguracji systemu SAP. W obszarach, w któ-rych model biznesu zakładany w SPRINT pokrywa się ze sposobem działania przedsiębiorstwa, użycie wstępnie skonfigurowanych funkcji systemu skraca wdrożenie.

Zaś w innych, w których firma niejako dostosowuje się do modelu SPRINT, umożliwia to wdrożenie do-brych praktyk zarządzania.

Przy wdrożeniu w Cehave gotowe elementy syste-mu, takie jak plan kont, rodzaje zleceń kontrolingo-wych, rodzaje dokumentów księgowych, dokumen-tów zakupu czy sprzedaży po raz kolejny doskonale sprawdziły się w praktyce biznesowej. Niebagatelne znaczenie miały również gotowe profile uprawnień, które pozwoliły w tak krótkim czasie na zbudowanie systemu uprawnień. Specyfika spożywcza Znaczna część potrzeb biznesowych producenta pasz jest zbliżona do wymagań przemysłu spożywczego, które były doskonale znane zespołowi wdrożeniowemu (dzięki doświadczeniom z wdrożeń SAP w firmach spożywczych, prowadzonych przez 7milowego oraz przez BCC).

Metodyka SPRINT pozwoliła w krótkim czasie zamo-delować w systemie Cehave Pasze liczne funkcje będące najlepszymi praktykami w tym zakresie, m.in. zarządzanie partiami oraz klasyfikację materiału i partii.

W przemyśle spożywczym ogromne znaczenie ma wypełnianie warunków narzucanych przez normy HACCP. Wdrożona w Cehave funkcjonalność zarzą-dzania partiami wspiera dział jakości w śledzeniu ca-łego procesu produkcyjnego pod względem zapew-nienia odpowiednich parametrów jakościowych.

W każdym momencie kontrolerzy jakości są w stanie uzyskać z systemu informację, z jakiej partii surowca została wykonana określona partia wyrobu gotowe-go. Szybka i precyzyjna informacja pozwala wyelimi-nować z procesu produkcyjnego ewentualne wadliwe partie surowca.


Klasyfikacja materiału i partii pozwala na rejestrację i kontrolę zdefiniowanego w trakcie wdrożenia zespołu cech istotnych zarówno w procesie zaopatrzenia jak i produkcji. Niektóre cechy, jak np. datę i godzinę przyjęcia materiałów czy dostawcę, system wprowa-dza do klasyfikatora automatycznie.

Po raz pierwszy w branży

Warto podkreślić, że projekt w Cehave był pierwszym wdrożeniem SAP w Polsce u producentów pasz. Za-tem w zakresie specyficznych procesów związanych z tym sektorem było to przedsięwzięcie pionierskie.

Wśród rozwiązań wypracowanych podczas projektu w celu wsparcia procesów typowych dla producenta pasz można wymienić m.in. funkcjonalność zarzą-dzania recepturami oraz wsparcie rozliczeń z rolni-kami.

Dla producentów pasz jednym z kluczowych czynni-ków decydujących o przewadze konkurencyjnej jest receptura, w której najistotniejsze są tzw. parametry żywieniowe. W Cehave system umożliwia elastyczne zarządzanie recepturami, co pozwala planiście pro-dukcji w prosty sposób wskazać recepturę obowiązu-jącą przy produkcji danej partii wyrobu gotowego.

Nowe receptury, wygenerowane przez specjalistycz-ny program, po kilku minutach są dostępne w SAP dzięki wykorzystaniu funkcjonalności importu recep-tur.

Artur Biniak mówi: „Dziennie przyjmujemy 500 ton surowców i wysyłamy podobną ilość wyrobów gotowych. Dział logistyki, zamawiając surowce, informuje kontrahentów o prowadzonej przez nas indeksacji, co pozwala znacznie usprawnić procesy logistyczne w firmie. Dzięki SAP jesteśmy również w stanie precyzyjnie określić, jaka partia surowca została użyta do produkcji danej paszy. Daje nam to większą kontrolę nad obrotem towarowym i ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia zapewnienia jakości i spełnienia norm HACCP. Możemy w ten sposób zagwarantować wysoką jakość naszych produktów i w razie konieczności wycofać określoną partię z rynku, w przypadku gdyby surowiec okazał się wadliwy”.

W branży paszowej do codzienności należą kontakty biznesowe z rolnikami. Polskie prawo narzuca okre-ślone procedury transakcji zawieranych z rolnikami.

W Cehave w procesie zaopatrzenia wykorzystywana jest funkcjonalność Faktury Rolnik Ryczałtowy, w sprzedaży natomiast używane jest gotowe rozwiąza-nie umożliwiające integrację SAP z drukarką fiskalną (polskie prawo podatkowe narzuca obowiązek reje-stracji sprzedaży dla rolnika będącego osobą fizycz-ną na fiskalnym urządzeniu rejestrującym).

Model dla pasz

Wypracowany w wyniku projektu system komplek-sowo wspiera potrzeby Cehave Pasze – w zakresie działalności operacyjnej i w obszarze raportowania.

W obszarze zarządzania finansami spółki SAP odgrywa ważną rolę w procesie kontroli bieżącej sytuacji przed-siębiorstwa i raportowania do centrali w Holandii.

Efekt projektu prowadzonego przez Cehave Pasze i 7milowego zyskał uznanie również w korporacji Ce-have. Oceniono, że stworzony dzięki wykorzystaniu SPRINT system może być podstawą do szybkich i efektywnych projektów SAP w innych spółkach gru-py, nie tylko w Polsce.

Następny: Karmex

„Wcześniej wiele czynności i raportów było opracowywanych poza systemem. Obecnie interesujące nas informacje pozyskiwane są bezpośrednio z systemu, który w pełni zasługuje na miano pakietu zintegrowanego”
– podkreśla Artur Biniak.

Na początku maja br. rozpoczął się projekt przenie-sienia modelowego rozwiązania z Cehave do firmy Karmex z Topoli Wielkiej koło Ostrowa Wielkopol-skiego, zaplanowany na zaledwie kilka tygodni.

Projekt roll-outu rozwiązania zakłada całkowite wykorzystanie modelu biznesowego sprawdzone-go w Cehave w oparciu o struktury organizacyjne Karmexu. Po etapie konfiguracji i testu integracyj-nego prowadzone są szkolenia i migracja danych oraz przygotowanie do wprowadzenia bilansu otwarcia.

Nie ma konieczności wykonywania czasochłonnych testów poszczególnych modułów, gdyż system jest sprawdzony i poprawność jego działania została po-twierdzona w codziennej praktyce rzeczywistej pracy użytkowników w Cehave.

Duże znaczenie dla krótkiego czasu roll-outu ma również transfer wiedzy o SAP między pracownikami Cehave i Karmex.

Odpowiednia organizacja działań projektowych w oparciu o metodykę wypracowaną w 7milowym po-zwala na start produkcyjny Karmexu zaledwie po czterech tygodniach od rozpoczęcia projektu.

Teraz Węgry

„Wzorce biznesowe SAP, które mieliśmy okazję przetestować w Cehave, chcemy
teraz wprowadzić w Karmeksie
– wierzymy, że uda nam się to zrobićw ciągu miesiąca” – mówi Artur Biniak.

Kolejnym etapem projektów SAP w grupie Cehave jest wdrożenie w węgierskiej firmie Kabai Tap. Rów-nież na Węgrzech podstawą do projektu może się stać modelowe rozwiązanie z polskiego Cehave Pa-sze.

Projekt będzie realizowany przy wsparciu 7milowego. Wypracowane w Polsce rozwiązanie biznesowe zo-stanie zmodyfikowane o lokalne wymagania, zwią-zane przede wszystkim z węgierskimi przepisami prawnymi.


Źródło: www.7milowy.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top