loading...
RAPORT ERP
RAPORT CRM
IFS: POLECAMY
POLECAMY
19 edycja RAPORTU ERP, przygotowywanego przez niezależnego konsultanta dr. inż. Ludwika Maciejca, obejmująca 48 rozwiązań ERP dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 580 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!


partnerzy raportu erp 2018 3

1

 edycja RAPORTU CRM, przygotowywanego przez redakcję portalu ERP-view.pl, obejmująca 18 systemów CRM dostępnych na polskim rynku, opisanych przez ponad 280 funkcjonalności, jest już dostępna!


KLIKNIJ I POBIERZ JUŻ DZIŚ!

partnerzy raportu crm 2019

Bo do tanga trzeba dwojga: CRM i ERP. Z tej integracji płyną same korzyści

DSR

ERP i CRM to dwa najpopularniejsze systemy informatyczne eksploatowane przez polskie firmy. Zdarza się, że przedsiębiorstwa korzystają z obu rozwiązań nie integrując ich ze sobą. Zdaniem ekspertów, takie podejście ograbia je z licznych korzyści. Na połączeniu oprogramowania najbardziej skorzystają producenci z sektora spożywczego. Braną ta charakteryzuje się niewielkimi marżami, więc zwiększanie udziału w rynku przez obniżanie cen nie wchodzi w grę. W takiej sytuacją firmy muszą włożyć sporo energii w utrzymanie intratnych relacji biznesowych, a fuzja systemów ERP i CRM może okazać się dla nich zbawienna.

CZYTAJ WIĘCEJ
comarchFirma Foodmakers – producent artykułów typu convenience – postawiła na system ERP Comarch. W związku z rozwojem działalności oraz budową nowego zakładu do produkcji i przechowywania świeżych dań gotowych przedsiębiorstwo potrzebowało systemu informatycznego, który zautomatyzowałby procesy biznesowe w firmie.


 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Producent dań gotowych zdecydował się na wdrożenie oprogramowania Comarch ERP XL do obsługi kluczowych dla firmy obszarów: produkcji, zamówień i sprzedaży oraz księgowości. Dodatkowo system został zintegrowany z aplikacją do zarządzania oraz elektronicznego obiegu dokumentów. Kompleksowe rozwiązanie ERP zostało uzupełnione modułem do analizy danych – Business Intelligence.

Produkcja dopięta na ostatni guzik

W branży spożywczej obowiązują surowe przepisy prawa, które narzucają firmom szereg obowiązków. Producenci są zobowiązani do oznaczania surowców i produktów numerem partii oraz datą ważności, a inwentaryzacje muszą być przeprowadzane z dokładnością do partii towaru. Dodatkowo przedsiębiorstwo musi mieć możliwości i narzędzie do śledzenia poszczególnych partii produktów.
Zgodność z obowiązującymi normami jest kluczowa dla firm z branży rolnej i spożywczej. Surowe przepisy prawne i normy europejskie wykluczają możliwość popełnienia najmniejszej pomyłki przy realizacji zamówień. Dlatego do sprawnej obsługi procesu produkcyjnego naszych towarów potrzebowaliśmy rozbudowanego systemu informatycznego, który byłby w stanie obsłużyć proces monitoringu oraz nadzoru wszystkich partii produktów wytwarzanych w naszym zakładzie. Opierając się na pozytywnych opiniach innych firm produkcyjnych podjęliśmy decyzję o zakupie Comarch ERP XL. System pomógł nam osiągnąć założone cele – mówi Diego Ruiz, prezes Zarządu Foodmakers.
Dokumentacja w jednym miejscu

System Comarch ERP XL kontroluje również procesy związane ze sprzedażą oraz pracą przedstawicieli handlowych. Moduł „Zamówienia” wspomaga wstępne etapy procesu sprzedaży od przygotowania oferty dla klienta po dokonanie zamówienia towaru. Z kolei komponent „Sprzedaż” pozwala na przygotowanie dokumentów księgowych: rachunków, faktur oraz not księgowych.

Dzięki funkcjonalnościom „Księgowość” i „Umowy” Comarch ERP XL generuje rachunki, faktury, dokumenty wydania towaru, a także przyjęcia zapłaty, rozliczenia należności i księgowanie dokumentów. System pozwala również na rozliczanie i obsługę rabatów retro.
Rabat retro jest bardzo popularnym rozwiązaniem w branży FMCG. Przyznawany jest dystrybutorom za dokonane wcześniej zakupy, a jego wysokość zależy od obrotu, który zostanie wygenerowany w danym okresie. Przykładowo; za zakup 100 sztuk danego towaru przyznawany jest 1 proc. rabatu, za 200 sztuk to 2 proc. i tak dalej. Rabat jest wypłacany dopiero po wszystkich dokonanych w danym okresie zakupach. Firma Foodmakers stosuje to rozwiązanie w rozliczeniach z partnerami biznesowymi i jego właściwe obliczenie wymaga uwzględnienia bardzo wielu czynników. Firma potrzebowała narzędzia do automatycznego wyliczania retro, w oparciu o parametry umów handlowych z klientami, które znajdują się w systemie. Comarch ERP XL posiada moduł do obsługi rabatów retro, dlatego jego uruchomienie było czymś oczywistym – tłumaczy Anna Sułkowska, project manager w firmie Graphcom
Moduł umożliwił automatyczne obliczanie i obsługę rabatów retro w ramach transakcji po stronie Foodmakers. Spółka zyskała możliwość weryfikacji kwot, które w swoich raportach przedstawiali odbiorcy, co doprowadziło do wyeliminowania wszelkich nieścisłości.

Dodatkowo Comarch ERP XL jest zsynchronizowany z systemem EDI (elektroniczna wymiana danych, z ang. Electronic Data Interchange), co pozwala na szybkie przyjmowanie zamówień od kontrahentów i sieci handlowych oraz wysyłkę faktur sprzedażowych.

Algorytmy o tysiącu smakach

Business intelligence to zaawansowane narzędzie, które pozwala na dogłębną analizę danych zgromadzonych przez system ERP i na ich podstawie formułowanie trafniejszych prognozy. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że intuicja specjalistów i tabele Excela są niewystarczające. Firma Foodmakers jest informatycznie świadomą instytucją, dlatego razem z inwestycją w system ERP podjęła decyzję o wdrożeniu modułu Comarch Business Intelligence. W ten sposób zarząd ma dostęp do szczegółowych raportów oraz analiz i na ich podstawie może podejmować kolejne decyzje biznesowe.
Jesteśmy zadowoleni ze zintegrowanych systemów Comarch a także usług specjalistów firmy Graphcom, która była odpowiedzialna za wdrożenie obu rozwiązań. W przyszłości planujemy rozbudować zaplecze informatyczne o kolejne rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem – podsumowuje Diego Jose Ruiz Rincon.
Źródło: www.comarch.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top