„Workplace solutions” – przełom w środowisku pracy w firmach i instytucjach

INTEGRYTISOLUTIONS„Gospodarka oparta na wiedzy i informacji wymaga od organizacji umiejętności efektywnego wykorzystywania kreatywności, pomysłów i zaangażowania pracowników. Integrity Solutions na podstawie analizy wieloletnich doświadczeń opracowała zestaw rozwiązań opartych na technologiach informacyjnych, które znacząco wspierają wykorzystanie kapitału intelektualnego i konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku.” – stwierdza Grzegorz Brol, prezes zarządu Integrity Solutions.
Umiejętność wykorzystania kapitału intelektualnego jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważna, znacznie ważniejsza niż kapitał materialny i fizyczne aktywa, będące jeszcze niedawno kluczowym czynnikiem siły konkurencyjnej. Analizując zachodzące na rynku zmiany Integrity Solutions (wchodząca w skład Grupy Altkom) w swojej ofercie wykreowała specjalną grupę rozwiązań, tzw. workplace solutions, które wspierają proces wymiany wiedzy oraz innowacyjność w środowiskach pracy.
W organizacjach obserwujemy nowy trend coraz częstszego wykorzystywania tzw. social software, którego pierwotnym obliczem są internetowe serwisy społecznościowe. Świadome organizacje podejmują starania, aby funkcje tych serwisów zastosować w działaniach korporacyjnych i skierować strumień przepływu idei i kreatywnych pomysłów pracowników w kierunku budowy pozycji konkurencyjnej i sprawności organizacyjnej. Ma to na celu optymalne wykorzystanie potencjału zasobów korporacyjnych i tym samym zwiększenie zaangażowania oraz identyfikacji zawodowej pracowników – tłumaczy Łukasz Straszewski, workplace solutions architect w Integrity Solutions.
Firmy, które są liderami w swoich branżach rozumieją, że w dotychczasowym modelu biznesowym wielokrotnie zdarzało się, że wiele dobrych pomysłów nie zostało skomercjalizowanych, tylko dlatego, że nie zostały właściwie zaadresowane. Integrity Solutions coraz częściej pomaga swoim klientom w tworzeniu narzędzi umożliwiających gromadzenie, rozwijanie oraz odpowiednie adresowanie idei i pomysłów zgłaszanych przez pracowników – w ramach zorganizowanego procesu biznesowego.

Wymienione powyżej tendencje w rozwoju środowisk pracy w przedsiębiorstwach (tzw. workplace) dotyczą każdego rodzaju i wielkości podmiotów gospodarczych, zarówno tych małych, średnich jak i dużych, tych operujących w branży telekomunikacyjnej, logistycznej, ale także handlowej, marketingowej czy przemysłowej. Nie wspominając o sektorze wysokich technologii. Na każdym rynku istnieją takie organizacje, które są bardziej doświadczone w wykorzystaniu technologii informatycznych i takie z mniejszym doświadczeniem w tym zakresie.

Poziom zaawansowania technologicznego danej organizacji jest uzależniony od dotychczasowego tempa rozwoju, gdyż nie ma możliwości bezpośredniego przeskoku, z tzw. maszynopisania do pracy grupowej, trzeba przejść przez wszystkie etapy. Taką skokową zmianę można osiągnąć tylko w przypadku zmiany całej załogi w danej organizacji – co z oczywistych względów nie jest praktykowane. Wiele zależy od tego czy firmy są otwarte na typ myślenia i działania, który akceptuje potrzebę nowatorskich rozwiązań. Poziom sprawności organizacji w wykorzystaniu technologii w podstawowych procesach biznesowych nie zależy od wielkości organizacji. Konsultanci Integrity Solutions spotykają nawet kilkusetosobowe firmy, które korzystają jedynie z 10% swoich możliwości technologicznych. Standardowo przyjmuje się pięciostopniową skalę oceny stopnia dojrzałości organizacji. Można przyjąć, że w zasadzie od trzeciego stopnia wzwyż można myśleć o zaawansowaniu organizacji, jeżeli chodzi o zdolność wykorzystania technologii w działalności biznesowej. Na tym poziomie nie rozpatruje się już infrastruktury IT w kategoriach sprzętu komputerowego czy oprogramowania, lecz platformy dostarczającej rozwiązania wspierające biznes.

Źródło: www.integritysolutions.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top