Scandinavian Tobacco z systemem MES

Rozwiązanie w myślenickich zakładach Scandinavian Tobacco S.A. k. Krakowa umożliwi prowadzenie genealogii produkcji oraz głębszą kontrolę jakości w czasie rzeczywistym. System wspomoże też zarządzanie produkcją zmienną i krótkoseryjną.

Czasy, gdy firmy mogą swobodnie planować produkcją z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, odchodzą do przeszłości. Coraz więcej producentów musi błyskawicznie reagować na wahania popytu, zachowując dbałość o jakość oferty. W Polsce, która jest już zagłębiem produkcyjnym Europy, to powszechne wyzwanie. Firmy produkują coraz więcej i zaopatrują coraz więcej rynków – wyjaśnia Dariusz Kudzia, prezes polskiego oddziału Apriso.

Przed takim wyzwaniem stanął Scandinavian Tobacco S.A. w Myślenicach. Stąd oddział zaopatruje Polskę (17 proc. rynku), a także rynki europejskie i azjatyckie (połowa produkcji trafia na eksport), gdzie dominują i ewoluują w końcu odmienne gusta. Szybkie dostosowanie i utrzymanie jakości oferty przy rosnącej produkcji wymaga zatem sprawnego zarządzania kontrolą jakości oraz produkcją zmienną i krótkoseryjną w czasie rzeczywistym. O ten komfort zadba w firmie system Apriso (klasy MES) – dodaje Dariusz Kudzia.

System Apriso pozwoli m.in. reagować na zmiany i kontrolować procesy produkcyjno-logistyczne w maksymalnym odstępie kilkunastu minut od zdarzenia. W przypadku ERP z definicji przygotowanego do planowania i kierowania produkcją ciągłą reakcja następuje zwykle po kilku- lub kilkunastu godzinach. To zbyt długo, gdy produkcja prowadzona jest na skale masową – Tadeusz Dyduch, project manager Apriso, odpowiedzialny za projekt w Scandinavian Tobacco.

Tymczasem w Scandinavian Tobacco dzięki specjalnym czytnikom system Apriso umożliwi wgląd w halę produkcyjną w czasie rzeczywistym, rejestrując procesy na poziomie szeregowego pracownika. W ten sposób przepływ informacji między „dołem”, a „górą” stanie się pełniejszy i szybszy. Przełoży się to jednocześnie na mechanizmy kontroli i raportowania rzeczywistego zużycia komponentów oraz rejestrowania pełnej „genealogii” produktów, czyli historii powstania gotowego produktu, łącznie z weryfikacją dostawcy każdego komponentu.

Źródło: APRISO

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top