Pierwsze w Polsce laboratorium SAP Next-Gen

Wrocławski sektor IT ma szansę znacząco wyróżnić się w skali kraju i Europy Środkowej. W marcu na jednej z wrocławskich uczelni jako pierwsze w Polsce zostanie uruchomione laboratorium SAP Next-Gen. Dzięki temu możliwe będzie kształcenie stale poszukiwanych na rynku pracy specjalistów SAP, a przedsiębiorcy będą mogli realizować innowacyjne, dedykowane dla swoich potrzeb rozwiązania z zakresu zarządzania zasobami.


 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Technologia SAP znajduje zastosowanie w niemal każdym aspekcie działalności firmy i obsługi jej procesów biznesowych. Zgodnie z badaniami prowadzonymi na świecie, aż 30% dużych firm i korporacji używa systemu SAP jako narzędzia zarządzającego. W Polsce i w Europie odsetek jest jeszcze wyższy i sięga ok. 40%.

Obserwując polski rynek pracy w branży IT, można zauważyć pogłębiający się deficyt specjalistów ds. wdrażania zintegrowanych systemów informatycznych. Znajomość systemów SAP to atut, który odpowiednio wykorzystany, stwarza bardzo dużą przewagę na rynku pracy. Wśród pracodawców z Wrocławia oraz Dolnego Śląska oferujących stanowiska konsultantów, programistów czy specjalistów z różnych modułów funkcyjnych systemu SAP, znajdują się zarówno uznane firmy polskie, jak i międzynarodowe, dla których największym problemem jest znalezienie pracownika o odpowiedniej wiedzy, doświadczeniu i znajomości realiów branży.

Pierwszą uczelnią w Polsce, która nawiązała współpracę z firmą SAP SE na poziomie SAP Next-Gen jest Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.
Na naszej uczelni zostanie uruchomione SAP Next-Gen Labs. Będziemy 56. uczelnią na świecie, która współtworzy globalną inicjatywę SAP dla wsparcia innowacji. SAP Next-Gen to inkubator, który ma wspierać projekty akademickie realizowane z przedsiębiorstwami oraz startupami. Nasi studenci, pracownicy dydaktyczni oraz firmy współpracujące z uczelnią, uzyskają dostęp do najnowszego oprogramowania i know-how generowanego przez firmę SAP SE. Dostępne oprogramowanie to m.in. SAP HANA, SAP S4/HANA, SAP Cloud oraz SAP Leonardo. Wykorzystując je, chcemy w szczególności spojrzeć na rozwiązania z zakresu internetu rzeczy, sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, prognozowania i przetwarzania danych (big data) czy blockchain, który jest podstawą działania np. kryptowalut -– mówi Sebastian Sobczyk, Menedżer kierunku informatyka w WSB we Wrocławiu.
Szerokie zastosowanie systemu SAP sprawia, że jego znajomość stwarza możliwość pracy jako specjalista z obszarów m.in.: logistyka, planowanie produkcji, planowanie zapotrzebowań, dystrybucja i sprzedaż, kontrola i zapewnienie jakości, produkcja, finanse, utrzymanie ruchu, gospodarka remontowa, kontroling finansowy, konsultant wdrożeniowy, architekt procesów biznesowych i wiele innych. Jest to atut, który wykorzystany, może dać bardzo dużą przewagę na rynku pracy. Do rozwiązań firmy SAP będą mieli dostęp studenci wszystkich kierunków studiów w WSB we Wrocławiu, zarówno na studiach I i II stopnia, jak i studiach podyplomowych. Dla firm SAP Next-Gen jest szansą na tworzenie prototypów nowych rozwiązań, a także uzyskania tzw. proof-of-concept, czyli potwierdzenia słuszności założeń, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie nowego sposobu na rozwiązywanie dotychczasowych problemów, bądź wręcz znalezienie całkowicie nowych dróg do osiągnięcia celów. Jest to również okazja dla firm chcących tworzyć własne rozwiązania, które mogą być zintegrowane z rozwiązaniami systemu SAP. Udostępnienie platformy pozwoli zbudować wokół uczelni ekosystem łączący trzy elementy – wiedzę praktyczną pochodzącą od środowiska biznesowego, pomysłowość i energię środowiska akademickiego oraz doświadczenia firmy SAP.
Pracując w SAP Research doświadczyłem, jak inspirujące są projekty realizowane przez zespoły złożone z osób doświadczonych zawodowo oraz studentów, wspieranych przez doktoranta lub profesora. Powstaje świetna energia, entuzjazm, doskonałe warunki dla wyznaczenia nowych kierunków pracy, podjęcia ryzyka niezbędnego do rozwiązania nawet najtrudniejszych problemów biznesowych. Nasi studenci będą mogli zdobyć unikalne doświadczenie i umiejętności, a ich prace w czasie studiów będą oparte o rzeczywiste wyzwania biznesu. Prace mogą obejmować zarówno procesy funkcjonalne zaimplementowane w wybranych programach SAP, podejście design thinking, jak również opisy wdrożeń wybranych programów i modułów SAP. SAP Next-Gen daje przedsiębiorcom nową możliwość współpracy na linii nauka-biznes i stanowi wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom związanym z zapotrzebowaniem na specjalistów SAP. Nasi absolwenci o konkretnych, cenionych w branży informatycznej kwalifikacjach, wejdą na rynek pracy już za kilka miesięcy -– mówi Wojciech Barczyński, wykładowca WSB, programista i leader zespołu w SMACC, inicjator współpracy uczelni z firmą SAP SE.
WSB zaprasza na otwarcie

Oficjalne otwarcie współpracy z firmą SAP SE odbędzie się 7 marca br. w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu w budynku B w sali 301. Jest to wydarzenie otwarte (obowiązują zapisy elektroniczne), na które uczelnia zaprasza wszystkich zainteresowanych poznaniem najnowszych rozwiązań środowiska SAP w tym firmy konsultingowe oraz organizacje nastawione na inwestowanie w nowe technologie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top