Akademia Leona Koźmińskiego i Oracle Polska wspólnie poprowadzą studia w zakresie Big Data i Artificial Intelligence. Podpisana właśnie umowa pomiędzy partnerami to szansa dla studentów na zdobycie wiedzy i doświadczenia oraz sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce.


 REKLAMA 
 ifs 380 380 styczen 2019 
 
Analitycy rynku pracy już jakiś czas temu ogłosili, że najbardziej poszukiwane zawody XXI wieku będą związane z Big Data i sztuczną inteligencją (AI). Programy kształcenia takich specjalistów dopiero się tworzą, przy czym testowane są różne podejścia do studiów – od typowo technicznych po filozoficzne. W Akademii Leona Koźmińskiego już drugi rok prowadzone są studia w tych zakresach. Big Data Analysis to zakres na studiach magisterskich z finansów, natomiast Artificial Intelligence in Digital Society to zakres na studiach licencjackich z zarządzania. Oba kierunki mają wymiar praktyczny. Studenci realizują projekty we współpracy z partnerami merytorycznymi studiów, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na konkretne rozwiązania w swoich firmach. Od tego roku akademickiego partnerem strategicznym uczelni został Oracle Polska.

Eksperci z Oracle Polska z doświadczeniem w zakresie AI i Big Data zasiądą w radzie programowej studiów i będą mieli realny wpływ na to, czego studenci będą się uczyć. – To bardzo cenny wkład, zwłaszcza że dopiero tworzymy podstawę programową wiedzy, która jest na tyle młoda, że nie ma ani sprawdzonych standardów kształcenia, ani nawet gotowych podręczników – mówi prof. Aneta Hryckiewicz-Gontarczyk, liderka programu Big Data Analysis.

Prawdziwym wyzwaniem dla studentów będą projekty badawcze inicjowane przez Oracle Polska, prowadzone pod nadzorem ekspertów ze strony partnera i wykładowców ALK. Zaprosimy do nich kilkunastu najlepszych studentów. To będzie takie laboratorium eksperymentalne z możliwością tworzenia zupełnie nowych zastosowań AI w praktyce – mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, liderka kierunku związanego z AI w Koźmińskim.


Kształcimy studentów tak, by znajdowali najlepszą pracę w zawodach, które dopiero się rodzą, o których sami jeszcze niewiele wiemy, ale właśnie dlatego robimy to wspólnie z ludźmi, którzy się na tym znają i z firmami, które potrafią wykorzystywać i monetyzować wiedzę z zakresu AI czy Big Data – mówi rektor ALK prof. Witold Bielecki.


Oba innowacyjne kierunki w ALK są realizowane w języku angielskim. Na programie AI studiuje w Koźmińskim 88 osób, a Big Data - 69 osób. Uczelnia będzie rozwijać oba zakresy w związku z dużym zainteresowaniem ze strony kandydatów na studia z różnych krajów.

Dwa miesiące temu poznaliśmy naukowców specjalizujących się w zagadnieniach AI i Data Science z Akademii Leona Koźmińskiego – komentuje Tomasz Przybyszewski, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Oracle Cloud w Polsce i na Ukrainie. – Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak pracujemy z AI oraz w obszarze Data Science, jak nasze działania są różne, a z drugiej strony jak się zazębiają. I wtedy przyszła myśl, że razem możemy zdziałać więcej, że możemy podejść do AI i Data Science inaczej, bardziej elastycznie i stworzyć coś dobrego dla innych w Polsce. I tak stworzyliśmy inicjatywę „AI Social Responsibility Initiative” realizowaną wspólnie przez Akademię Leona Koźmińskiego oraz Oracle. Ustaliliśmy, że naszym celem będzie wsparcie rozwoju oraz działanie na rzecz organizacji publicznych oraz budowanie wiedzy i kompetencji u młodych osób. Jedynym obowiązkiem zaś będzie tworzenie rozwiązań w jasno zdefiniowanych ramach etycznych wykorzystania możliwości AI i Data Science. Wierzę że to dopiero początek! – podsumowuje Tomasz Przybyszewski.


Źródło: www.oracle.com/pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top